Prima pagină » Război în Ucraina » „Nu există pace fără justiție!” Macron vrea ca Rusia să răspundă pentru crimele de război. Masacrul civililor din Bucha șochează o lume întreagă

„Nu există pace fără justiție!” Macron vrea ca Rusia să răspundă pentru crimele de război. Masacrul civililor din Bucha șochează o lume întreagă

Mara Răducanu
„Nu există pace fără justiție!

Masacrul civililor ucraineni din Bucha, de către armata rusă, a stârnit un val de reacții printre mai marii lideri ai lumii. Președintele Franței, Emmanuel Macron, care a pledat, până acum, în favoarea unor noi sancțiuni împotriva Rusiei, a punctat faptul că dorește, de această dată, să lase loc justiției internaționale să-și facă treaba. De asemenea, el a reiterat „disponibilitatea” Franței  de a ajuta „autoritățile ucrainene  în investigațiile pe care le fac”, potrivit Le Figaro. 

Reacția președintelui francez vine după apariția imaginilor cu atrocitățile comise de soldații ruși în Bucha, un oraș din apropiere de Kiev. La Bucha, rușii au ucis sute de civili și le-au lăsat trupurile neînsuflețite pe străzi. Sâmbătă au apărut primele imagini din Bucha, oraş la nord-vest de Kiev pe care militarii ucraineni l-au recucerit de la forţele ruse.

„Cred că este stabilit că armata rusă a fost cea care a comis aceste crime, iar cei care au fost la originea acestor crime vor trebui să răspundă pentru ele. Nu va exista pace fără dreptate”, a amintit el în cele din urmă, transmițând în treacăt „foarte clar semnalul că astăzi, este demnitatea noastră colectivă și sunt valorile noastre pe care trebuie să le apărăm”, punctează președintele Franței.

Masacrul civililor din Bucha se aseamănă cu imaginile crimelor naziste din al Doilea Război Mondial

Unele dintre cele mai atroce și teribile imagini de la începutul războiului din Ucraina încep să se contureze odată cu retragerea trupelor rusești din calea armatei ucrainene care avansează și recucerește poziții cheie și orașe.

Masacrul civililor din Bucha se aseamănă izbitor cu imaginile crimelor naziste din al Doilea Război Mondial – civli executați cu mâinile legate la spate, familii întregi mitraliate și lăsate acolo unde au căzut, gropi comune cu zeci de morți.

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, se declară „șocat de imaginile obsedante ale atrocităţilor comise de armata rusă” la retragerea din jurul Kievului şi cere mai multe sancţiuni împotriva Moscovei, în timp ce șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, spune că este nevoie urgentă de o anchetă independentă în cazul crimelor de război comise de trupele rusești, pe care le-a calificat drept ”orori de nedescris”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
David Popovici, AUR la 200 de metri liber! Intră în istorie cu un record
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni