Prima pagină » Actualitate » „Doar mormintele celor dragi ne mai leagă de țară” – Mesajul dur al unei românce stabilite în Italia

„Doar mormintele celor dragi ne mai leagă de țară” – Mesajul dur al unei românce stabilite în Italia

„Doar mormintele celor dragi ne mai leagă de țară” - Mesajul dur al unei românce stabilite în Italia

Prinși între două lumi, cu traiul bun și îmbelșugat de prin străinătate, dar cu sufletul plin de nostalgii și doruri pentru ce au lăsat în urma lor, românii plecați la muncă peste hotare și-au pierdut speranța că mai devreme sau mai târziu se vor întoarce pe meleagurile natale.

Monica, o româncă stabilită de mulți ani în Italia, vorbește despre ultimele decenii care au fost marcate de sacrificiul unei generații fără nicio perspectivă în România.

„Politicienii și așa zisa politică dusă de ei în acești ultimi 28 de ani, au dezmembrat pur și simplu țara și poporul român! Ne-au luat tot, până și rădăcinile și ar fi nevoie de încă vreo 30 de ani să se schimbe ceva, asta dacă Parlamentul ar fi dizolvat și refăcută de la zero toată clasa politică și administrativă a României! Câți avem acest timp??!

Mulți am suportat dictatura comunistă cu restricțiile ei, care ne-au marcat copilăria și adolescența, apoi acești ani gri in care am fost obligați să renunțăm până și la propriile noastre case și familii, ne-am pierdut părinți, frați, încercând să găsim soluții la modul jalnic în care am fost conduși!

Ce ne mai leagă de România?? Câteva morminte ale celor dragi care au plecat cu durerea în suflet și dorul de noi într-o altă lume, case în ruină care au rămas nelocuite… Apoi, sincer vorbind, mi-ar fi teamă să mă îmbolnăvesc în România, că România nu mai are nimic, nici sistem sanitar, nici asistență socială. Este atât de trist încât scriind aceste gânduri am impresia că tai carne din mine. Dumnezeu să binecuvânteze românii de pretutindeni și să salveze România!”, conform rotalianul.com

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O țară din Europa face pregătiri în caz de război cu Rusia