Prima pagină » Știri » Preşedintele Parlamentului European: Voi face tot ce îmi stă în putere să ajut România să facă pasul spre Schengen

Preşedintele Parlamentului European: Voi face tot ce îmi stă în putere să ajut România să facă pasul spre Schengen

Preşedintele Parlamentului European: Voi face tot ce îmi stă în putere să ajut România să facă pasul spre Schengen

Preşedintele Parlamentului European, Roberta Metsola, a afirmat că va face tot ceea ce îi stă în putință pentru a ajuta România să facă pasul următor spre Schengen. Aceasta a mai declarat că i se pare “incorectă şi nenecesară” întârzierea admiterii României în Schengen.

Demnitarul european a avut o întrevedere la Strasbourg cu o delegaţie de ziarişti din Brăila şi Galaţi, prezentă în Parlamentul European la invitaţia europarlamentarilor PSD Mihai Tudose şi Dan Nica.

„Admiterea României în Spaţiul Schengen rămâne o prioritate”

“Admiterea României în Spaţiul Schengen rămâne o prioritate. Înainte de a intra în acest Parlament, în 2013, petrecusem 10 ani în Consiliu, iar ţara mea a sprijinit aderarea României la Uniunea Europeană. Acum, rolul meu instituţional este acela de a adresa rugămintea să nu fie folosite scuze politice, când legal şi tehnic au fost atinse toate etapele pentru aderare. Cred că este timpul să ne uităm serios unii la ceilalţi, în calitate de ţări membre ale UE, pentru că nu există diferenţe de clasă între noi şi nu trebuie să ne ascundem în spatele unor aspecte tehnice. Este momentul ca UE să se vadă cu adevărat ca o uniune sigură, nu doar ca un bloc comercial economic, ci una în care putem împărtăşi valorile comune ale democraţiei. Vă pot spune că în acest parlament veţi găsi sprijin deplin, aveţi mulţi prieteni, aveţi mari ambasadori în Parlament, cu voci puternice, pe care le susţin şi voi face tot ce îmi stă în putere să faceţi următorul pas”, a declarat Roberta Metsola.

Europarlamentarul PSD Mihai Tudose, fost premier, a precizat cu această ocazie că România îndeplinea condiţiile de aderare la Spaţiul Schengen încă de vremea când el era prim-ministru şi că întârzierea admiterii României este “doar o chestiune ce ţine de interese politice, ceea ce nu este corect”.

“Nu este corect pentru România, care s-a străduit să îndeplinească toate condiţiile de aderare la Spaţiul Schengen. Vorbiţi despre coridoare alimentare, dar noi nu suntem în Schengen. Avem foarte multe probleme cu transporturile, avem probleme cu produsele noastre, pe care trebuie să le exportăm. Nimeni nu ne poate spune la această dată: ‘Uitaţi, aveţi această problemă, de aceea nu puteţi fi admişi’. Nimeni nu poate spune asta, pentru că nu există nicio problemă care să împiedice admiterea României în Spaţiul Schengen”, a declarat europarlamentarul Mihai Tudose.

Preşedintele Parlamentului European, Roberta Metsola, a dat asigurări că va susţine un discurs în cadrul Consiliului European în sprijinul admiterii României la Spaţiul Schengen.

“Aveţi dreptate, este o situaţie dificilă prin care au trecut foarte multe state, însă România se află de prea mult timp în această situaţie. Este incorect şi nenecesar şi voi spune asta în Consiliul European”, a încheiat Roberta Metsola.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?