Prima pagină » Actualitate » Bacalaureat 2022. Profesor, despre subiectele la Geografie: „Este greu să iei sub 5. Ne furăm căciula, din păcate!”

Bacalaureat 2022. Profesor, despre subiectele la Geografie: „Este greu să iei sub 5. Ne furăm căciula, din păcate!”

Bacalaureat 2022. Profesor, despre subiectele la Geografie: „Este greu să iei sub 5. Ne furăm căciula, din păcate!”

Costel Barbălată, profesor de Geografie, director-adjunct al Liceului ”Marin Preda” din Bucureşti, susţine că de mult nu a mai văzut subiecte atât de uşoare la proba de Geografie a Bacalaureatului 2022.

Miercuri a avut loc proba scrisă la alegere a profilului şi specializării. Mulţi dintre elevii de la profilul umanist aleg în fiecare an Geografia ca materie de Bac. Anul acesta, subiectele au fost de o simplitate şocantă, afirmă profesorii de specialitate. Subiectul I al testului de Geografie s-a bazat pe harta politică a Europei.

Absolvenţii trebuiau să identifice pe hartă mai multe state şi oraşe-capitală, să precizeze prin ce oraş trece fluviul Tamisa etc. La Subiectul al II-lea, elevii trebuiau să identifice pe harta României unităţi de relief, râuri, oraşe, precum şi resurse naturale.

Subiectul al III-lea presupunea un calcul simplu matematic referitor la câteva suprafaţe cultivate cu cereale, precum şi rezolvarea unui subpunct legat de clima a două oraşe-capitală din Europa. Învăţai o zi şi promovai ”Subiectele sunt extrem de uşoare. Dacă în anii trecuţi mai erau dificultăţi la punctul E atât la Subiectul I, cât şi la Subiectul al II-lea, anul acesta sunt jenant de uşoare”, apreciază Costel Barbălată, profesor de Geografie, director-adjunct al Liceului ”Marin Preda” din Bucureşti, potrivit adevarul.ro

Cineva care ştia bine harta politică a Europei, adaugă profesorul, adică să cunoască statele şi capitalele şi cunoştea bine râurile României şi unităţile de relief, inclusiv oraşele reşedinţă, putea să ia nota 5 lejer.

”Sincer să fiu, dacă un elev stătea să înveţe o zi hărţile respective şi cu ce mai ştia de la matematică, putea să promoveze”. Ministerul a făcut în aşa fel încât elevii să ia note cât mai mari, constată profesorul.

”Dacă în anii trecuţi la punctul D al ultimului subiect se mai făcea o comparaţie între climatul a două ţări, acum nu li se mai cere copiilor nici măcar să identifice ţările respective. E vorba de Grecia şi Norvegia. S-au gândit că poate elevii greşesc şi le-au sugerat să vorbească doar despre litera statului respectiv. N-am văzut de mult subiecte atât de uşoare. Cred că promovabilitatea va sări de 90%, pentru că e foarte greu să iei sub 5. Comparativ şi cu Istoria, se cer doar vreo 10 lecţii din tot manualul de clasa a XII-a. E jenant pentru profilul umanist, comparativ cu realul. La real se cere Matematica din patru ani, la umanist, 10 lecţii de istorie de clasa a XII-a. Nici Biologia nu se compară cu Geografia, ca nivel de dificultate. Noi, de la un an la altul tot scădem dificultatea din dorinţa de a avea mai mulţi promovaţi, să ne lăudăm că avem cifre mari, iar facultăţile să aibă şi ele studenţi. Ne furăm căciula, din păcate”, conchide profesorul.

 

 

Mediafax
Protest în Piața Victoriei, organizat de Centrul Filia, după un nou caz de femicid: „Ne șochează pasivitatea instituțiilor statului”
Digi24
Avertismentul lui Vladimir Putin pentru SUA în privința războiului dintre Israel și Iran
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
Adevarul
Un supliment extrem de popular printre tineri ar putea crește riscul de cancer de colon. Avertismentul unui important medic oncolog
Mediafax
Lovitură pentru șoferi: Plafonarea RCA se va încheia în 30 iunie. Care vor fi efectele asupra clienților
Click
Ce l-a scos din sărite pe un român revenit în țară din Marea Britanie. După 11 luni s-a întors înapoi: „Am rămas cu un gust amar”
Wowbiz
L-am găsit pe Irinel Columbeanu! Am aflat adevărul despre „dispariția” fostului afacerist. Ce se întâmplă, de fapt | EXCLUSIV
Antena 3
Prețuri uriașe la RCA de la 1 iulie. Plafonarea expiră. Cine va plăti peste 5.000 de lei pe o asigurare
Digi24
„Liderul nostru se ascunde într-un buncăr ca un şobolan”. Prințul moștenitor al Iranului cere răsturnarea regimului ayatolahilo
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Ce se întâmplă doctore
Mai sexy ca niciodată la 42 de ani! Fostul model a pozat în costum de baie și și-a încântat fanii
observatornews.ro
Mama lui Sebi, ucis în accidentul din 2 Mai, a leşinat în sala de judecată. Pascu, din nou în faţa instanţei
StirileKanalD
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
KanalD
A murit antrenoarea de baschet Aurelia Stoia. Aceasta s-a stins la vârsta de 75 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Povestea incredibilă a unui HIPERCAR reparat cu 5 lei și o piesă de Volkswagen
Descopera.ro
Imagini ULUITOARE: Ce s-a văzut recent pe Soare?
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins un simbol al sportului românesc: Ne luăm rămas-bun de la un mare campion
Evz.ro
Amendă pentru un sandviș. Reguli noi pentru cei care preferă călătoriile cu trenul
A1
Cum a fost surprinsă Mihaela Botezatu, văduva lui Silviu Prigoană, la mormântul soțului ei. Cum arată locul de veci la șapte luni
Stirile Kanal D
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Kfetele
Ce spune Carmen Harra despre cifra destinului lui Nicușor Dan și cum l-a ajutat anul karmic să câștige alegerile. “Un conducător trebuie să vibreze la nivelul celor mulți, să înțeleagă suferința.”
RadioImpuls
Zi DECISIVĂ pentru Culiță Sterp. Artistul și-a primit sentința. Fanii sunt devastaţi de verdictul CRUNT. Este condamnat definitiv după accidentul rutier provocat în Cluj
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Tipa: – Bulă, văd că nu ai desfăcut multe sutiene la viața ta. Ești începător!
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit pe Pluto ceva nemaivăzut în Sistemul Solar