Prima pagină » Știri externe » Mai mulți muncitori români sunt eroi în Italia, după ce au salvat o italiancă din mașina în flăcări. „S-au repezit cu stingătoarele în mână”

Mai mulți muncitori români sunt eroi în Italia, după ce au salvat o italiancă din mașina în flăcări. „S-au repezit cu stingătoarele în mână”

Mai mulți muncitori români sunt eroi în Italia, după ce au salvat o italiancă din mașina în flăcări. „S-au repezit cu stingătoarele în mână”

Un grup de muncitori români au salvat o femeie din mașina cuprinsă de flăcări, incident de care nici măcar nu era conștientă că se întâmplă. Femeia, funcționar al municipalității din Bagno Mella, este fiica unui fost senator din Peninsulă.

Presa italiană a relatat cum, miercurea trecută, muncitorii au intervenit imediat ce au văzut flăcările de sub mașină, cu extinctoare, iar unul dintre români au tras-o din autoturism.

Carmela Boldrini – fiica fostului senator italian, Giacinto Boldrini – se afla în mașina ei, în drum spre birou, și se oprise la semafor în orașul Bagnolo Mella din provincia Brescia din nordul Italiei. Deodată, a povestit ea pentru a văzut un grup de bărbați care fugeau spre ea, cu extinctoare în mâini. Mașina ei, Chevrolet 2500 diesel, luase foc, iar flăcările cuprinseseră podeaua, fără ca șoferița să-și fi dat seama, potrivit cotidianului „La Provincia”, citat de Știrile Pro TV.

„Eram oprită la semafor, la intersecția cu via Antonio Gramsci, strada principală a orașului. Era în jurul orei 13.30. Patru-cinci tineri muncitori, despre care am aflat ulterior că sunt de origine română, care lucrau la montarea rețelei de fibră optică în via Pellico, s-au uitat mai întâi spre mine și apoi s-au repezit cu stingătoarele în mână. Și-au dat seama imediat că e un incendiu în partea inferioară a mașinii pentru că au fugit la mine și mi-au spus „Doamnă, ieșiți afară, acum, că aveți flăcări sub mașină”, a povestit femeia jurnaliștilor italieni.

„Nu am fost pe deplin conștientă de gravitatea situației până când unul dintre acei tineri nu a deschis ușa și m-a târât, practic, afară din mașină. Mi-a spus „doamnă, veniți acum, salvați-vă”, a mai povestit ea.

„Dacă nu ar fi fost ei, nu știu cum s-ar fi terminat”

„A fost ca o bombă”, și-a amintit femeie momentul când a văzut de la depărtare cum mașina ei fusese complet cuprinsă de flăcări, arzând apoi ca o torță.

La fața locului au sosit pompierii, carabinierii, poliția locală, precum și primarul din Bagnolo Mella, Giuseppe Panzini. Pompierii au stins incendiul care a provocat unele pagube la o casă din apropiere și la niște cabluri electrice. Mașina a fost carbonizată. „Pompierii mi-au spus că în această perioadă efectuează în medie câteva intervenții pe zi în provincia Brescia pentru mașini care se supraîncălzesc și apoi iau foc”, a menționat Carmela Boldrini.

Oamenii legii ai demarat verificări tehnice asupra cauzelor care au dus la izbucnirea incendiului

„Nu pot decât să le mulțumesc necontenit acelor tipi care au intervenit în timp util pentru a mă scoate din mașină. Dacă nu ar fi fost ei, nu știu cum s-ar fi terminat”, a conchs italianca, potrivit sursei citate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Haos la granița Spaniei cu Marocul. Zeci de mii de migranți s-au întors voluntar
Digi24
Traian Băsescu, despre criza energetică: „Este un caz penal. Am ajuns aici cu niște panarame de miniștri”
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
Rusoaica Irina Shayk se iubește la 40 de ani cu un star mai tânăr decât ea cu 11 ani
Adevarul
Festivalul care aduce în doar 4 zile 100 de milioane de euro unui oraș românesc. Dubai l-a importat deja, urmează Columbia și Japonia
Mediafax
Bolojan răspunde acuzațiilor lui Grindeanu privind hidrocentralele blocate: E simplu să vii cu acuze de natură politică
Click
3 zodii vor trece prin momente complicate în luna august. Vor avea de depășit cumpene la care nici nu s-ar fi gândit
Digi24
De ce fug oamenii din Maroc: explicația crizei de la granița spaniolă
Cancan.ro
Nostradamus, previziuni îngrijorătoare pentru a doua jumătate a lui 2026: 'Va fi doborât de fulger'
Ce se întâmplă doctore
Ce este leptospiroza, boala de care suferă Miruna, tânăra care a ajuns în stare gravă la spital, după ce s-a întors de pe litoral! Se poate lua din apa mării
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Este LEGAL ca Poliția să stea cu radarul sub pom sau după un panou publicitar?
Descopera.ro
Galaxia noastră s-a răsturnat la 90 de grade, iar astronomii nu știu de ce
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ea în dormitor: – Eu nu sunt genul acela de fată!
Descopera.ro
Ce spune felul în care cineva trimite mesaje despre personalitatea sa