Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Polițiștii fac peste 20 de percheziții la persoane bănuite că au furat curent electric. Un cunoscut lăutar din Clejani este dus la audieri

VIDEO | Polițiștii fac peste 20 de percheziții la persoane bănuite că au furat curent electric. Un cunoscut lăutar din Clejani este dus la audieri

Polițiștii din Giurgiu fac, vineri dimineața, peste 20 de percheziții la domiciliile unor persoane bănuite de furt de energie electrică din rețeaua de joasă tensiune a unei firme, dar și furt de componente de la unele sonde dezafectate.

UPDATE: Mascații au descins și la domiciului lăutarului Caliu, al cărui taraf a cântat în acum câțiva ani lui Johnny Deep, potrivit unor surse judiciare.

El este suspectat de tăinuire, după ce ar fi cumpărat niște plase metalice, care ar fi fost cumpărate „cu reducere” de la persoane care le-au furat din preajma sondelor dezafectate ale OMV. Se pare că el cunoștea proveniența plaselor, dar a ignorat să anunțe autoritățile.

Totuși, el a avut slaba inspirație să filmeze un videoclip în care, pe fundal, se văd plasele metalice prinse cu sârmă, videoclip pe care le-au văzut și oamenii legii, și așa au ajuns mascații să facă perchezițiile.

Polițiștii au început să demonteze plasele din curtea lui Caliu și caută restul de plase și bare de fier prin curțile celoralți din Clejani.

Caliu va fi dus la audieri.

Știrea inițială:

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Giurgiu, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bolintin-Vale, pun în executare, vineri dimineața, 21 de mandate de percheziție, a anunțat instituția.

Potrivit sursei citate, oamenii legii descind la locuințele mai multor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de furt de energie electrică din rețeaua de joasă tensiune a unei societăți comerciale și furt de componente ale unor sonde dezafectate.

La acțiune participă jandarmi din cadrul Direcției Generale de Jandarmi a municipiului București.

Până la ora publicării nu s-a transmis câte persoane vor fi duse la audieri. La finalizarea perchezițiilor, vor fi dispuse măsurile legale, a anunțat sursa citată.

Recomandarea video

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal are mai multe oase decât o balenă albastră?