Prima pagină » Actualitate » Un turist din Germania a rămas fără bani și fără pașaport într-o excursie în Parâng: „A făcut greșeala să își lase bicicleta neasigurată”

Un turist din Germania a rămas fără bani și fără pașaport într-o excursie în Parâng: „A făcut greșeala să își lase bicicleta neasigurată”

Un turist din Germania a rămas fără bani și fără pașaport într-o excursie în Parâng: „A făcut greșeala să își lase bicicleta neasigurată”
American îmbrăcat sumar, salvat de pe munte. Salvamont Argeș:

Un turist din Germania a rămas fără bani și pașaport în timpul unei călătorii în munții Parâng. După ce a înnoptat în Pasul Urdele, el și-a dat seama că a fost jefuit. Bărbatul face parte dintr-o echipă de salvamontiști înfrățită cu Salvamont Gorj.

El și-a lăsat bicicleta și o parte din bagaje lângă indicatorul din Pasul Urdele, cel mai înalt punct de pe Transalpina, aflat la o altitudine de 2.145 metri. După ce a legat bicicleta de indicator, a mers să campeze cu cortul în zona lacului Gâlcescu.

Inițial, din cauza bagajelor răvășite, o persoană i-a anunțat pe salvamontiști, în ideea că turistul s-ar fi putut rătăci sau s-ar fi accidentat.

”Cineva a anunțat Poliția din Voineasa, care ne-a sesizat pe noi. Am mers să facem verificări. Am plecat după el pe munte pentru că am crezut că s-a întâmplat ceva. L-am găsit când se întorcea din zona Căldare. Plecase în zona lacurilor Gâlcescu și a rămas acolo peste noapte, într-un cort pe care îl avea la dispoziție. A făcut greșeala să își lase bicicleta neasigurată. Cineva care a trecut pe acolo i-a sustras diferite bunuri”, a explicat Sabin Cornoiu, șeful Serviciului Salvamont Gorj.

Când s-a întors, bărbatul a descoperit că i-au fost furați banii, un Ipad pe care avea încărcate hărțile pe care le folosea în călătoria sa și pașaportul.

Poliția a deschis un dosar penal în acest caz.

Turistul german a mai venit în România și a participat la acțiuni comune alături de salvamontiștii gorjeni.

”Face parte dintr-o echipă de salvatori montani care este înfrățită cu noi (n.r. – Salvamont Gorj). Am participat la mai multe acțiuni comune de pregătire. Am fost ani de zile la ei la cursuri, iar salvatorii germani veneau la noi la schimburi de experiență”, a mai spus Cornoiu, potrivit Adevărul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley