Prima pagină » Actualitate » Boala de care suferă 40% dintre români. Ce este și ce putem face pentru a o preveni

Boala de care suferă 40% dintre români. Ce este și ce putem face pentru a o preveni

Boala de care suferă 40% dintre români. Ce este și ce putem face pentru a o preveni
Sursa foto - caracter ilustrativ : Shutterstock

Statisticile arată că 40% dintre români suferă de steatoză hepatică non-alcoolică, o boală cunoscută popular și ca „ficat gras”.

Este vorba de faptul că ficatul este inflamat și infiltrat cu grăsime, iar specialiștii atrag atenția că în acest caz nu alcoolul este de vină, ci zahărul.

Stresul, alimentația proastă, consumul de alcool sau de medicamente afectează ficatul, dar faptul că acest organ nu prea doare îi face pe români să nu își dea seama că, de fapt, acesta suferă. Și cum, în mod obișnuit, românul nu merge la medic dacă nu îl doare ceva, mulți nici nu știu că suferă de steatoză hepatică.

În rubrica „Doctor de bine” de la Pro TV, nutriționistul Mihaela Bilic explică ce se întâmplă cu ficatul, organ despre care de multe ori uităm, fără să ne gândim că este cel care furnizează glucoză celulelor și neutralizează toxinele din organism.

Bilic spune că medicii pediatri din Statele Unite au constatat un număr mare de cazuri de steatoză hepatică la copii sub trei ani, în cazul cărora e clar că nu putea fi vorba despre consumul de alcool. De vină ar fi, însă, sucurile de fructe pe care copiii le consumau chiar și de patru ori pe zi.

Fructoza ar fi vinovată pentru această boală

Fructoza, tipul de zahăr conținut de fructe, se metabolizează exclusiv în ficat și nu hrănește organismul. Deși avem impresia că fructele pot fi consumate fără restricții, ei bine, nu, chiar dacă un consum moderat este considerat sănătos.

Nutriționistul atrage atenția că fructele trebuie consumate cu măsură și sucurile de fructe trebuie evitate.

„Un pahar de fresh înseamnă apă cu fructoză din 3-4 fructe, iar ficatul nu poate metaboliza mai mult de 10-15 grame de fructoză pe zi”, spune Mihaela Bilic.

Sucurile și băuturile răcoritoare, fie că sunt naturale sau carbogazoase, au fost declarate principala cauză pentru sindromul de ficat steatozic non-alcoolic. Când bei suc în loc de apă crește colesterolul din sânge, riscul de diabet, boli hepatice și boli cardiovasculare.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație