Prima pagină » Actualitate » Un cardinal francez mărturiseşte că a abuzat o fată de 14 ani și se retrage din toate funcţiile sale

Un cardinal francez mărturiseşte că a abuzat o fată de 14 ani și se retrage din toate funcţiile sale

Un cardinal francez mărturiseşte că a abuzat o fată de 14 ani și se retrage din toate funcţiile sale

Cardinalul francez Jean-Pierre Ricard a recunoscut luni că a abuzat sexual o fată de 14 ani în urmă cu 35 de ani, drept urmare se va retrage din toate funcțiile deținute în Biserica Catolică și că se pune la dispoziția autorităților bisericești sau legale competente.

„În urmă cu 35 de ani, când eram preot de parohie, m-am purtat într-un mod condamnabil cu o fetiță de 14 ani. Comportamentul meu a provocat, în mod inevitabil, consecințe grave și de durată pentru această persoană”, a recunoscut Ricard într-un comunicat oficial citat de Sky News.

Cardinalul a cerut „iertare” și a anunțat că se va retrage din toate funcțiile pe care le deține în Biserica Catolică. La începutul lunii septembrie, Papa Francisc spunea că Biserica Catolică trebuie să trateze cazurile de agresiune sexuală cu „toleranţă zero”.

”Îmi cer din nou iertare aici şi, de asemenea, îi cer iertare întregii ei familii”, a mai spus el.

Declaraţia a fost citită în cadrul unei conferinţe de presă de către preşedintele Conferinţei Episcopale Franceze, arhiepiscopul Eric de Moulins-Beaufort de Reims.

Arhiepiscopul a declarat că au fost depuse plângeri la procurorul general şi la Congregaţia pentru Doctrina Credinţei ca urmare a mărturisirii cardinalului Ricard.

În vârstă de 78 de ani, Ricard a fost episcop de Bordeaux, în sud-vestul Franţei, între 2001 şi 2019, potrivit Reuters.

De asemenea, actualul arhiepiscop de Bordeaux, Jean-Paul James, şi-a exprimat punctul de vedere cu privire la acest subiect.

”Îmi exprim cea mai profundă compasiune pentru victima în cauză. Şi împărtăşesc durerea tuturor celor care sunt răniţi de aceste revelaţii, în special dieceza de Bordeaux”, a declarat Jean-Paul James.

Potrivit lui Moulins-Beaufort, nouă episcopi francezi, precum şi doi episcopi pensionari, sunt în prezent subiectul unor anchete civile sau clericale.

Un raport publicat în Franța, anul trecut, arăta că în jur de 216.000 de copii au fost victimele abuzurilor preoților catolici în această țară.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?