Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Cum arată Pasajul de la Domnești deschis de vineri și în cât timp poți ajunge cu mașina de la Centura Capitalei la Prelungirea Ghencea. “S-a făcut ceva frumos, dar greu, am așteptat 14 ani”

VIDEO | Cum arată Pasajul de la Domnești deschis de vineri și în cât timp poți ajunge cu mașina de la Centura Capitalei la Prelungirea Ghencea. “S-a făcut ceva frumos, dar greu, am așteptat 14 ani”

Galerie Foto 7

Pasajul de la Domnești, primul sens de tip giratoriu suspendat de pe Centura Capitalei, a fost deschis circulației, vineri, la aproape trei ani de când trebuia să fie gata. Lucrările la pasaj au fost reluate în vara anului 2020, după aproape doi ani de blocaje. Costul acestui proiect se ridică la 91 de milioane de lei.

Pasajul suprateran de la Domnești este al treilea giratoriu suspendat din țară, primul fiind cel de la Blejoi, în apropiere de Ploiești, iar al doilea, cel de la Constanța.

Prin construirea acestui sens giratoriu s-a urmărit descongestionarea traficului într-o zonă aglomerată, cu blocaje din cauza intersectării la nivel cu Centura Capitalei. Mai mult, pasajul va ajuta peste 20.000 de persoane care s-au mutat în ultimii ani atât în Prelungirea Ghencea, dar și pe cele care stau în localitățile din apropierea acestei ieșiri din București.

Jurnaliștii Gândul au fost vineri pe Pasajul Domnești pentru a vedea cum se circulă și în cât timp poate fi acum traversată zona care frecvent era aglomerată. Pornind dinspre Centura Capitalei spre Prelungirea Ghencea, drumul nu durează, cu mașina, mai mult de două minute. Lungimea totală a pasajului este de 536 de metri.

„Degeaba am făcut ceva frumos și ne înfundăm în Prelungirea Ghencea”

Oamenii care tranzitează zona spun însă că, deși traversarea se face rapid, traficul rămâne, în continuare, aglomerat pe Prelungirea Ghencea.

“Mi s-a părut, totuși, aglomerat, pentru că pe Prelungirea Ghencea este așa cum este. Dacă acolo nu facem ceva, degeaba facem, să știți. Și este păcat, s-a muncit aici”, a spus un bărbat care mergea cu nepotul la plimbare.

“Am așteptat de 14 ani. Chiar este un moment plăcut, de asta am ieșit cu nepoțelul, să îl vadă. Ne bucurăm, dar degeaba am făcut ceva frumos și ne înfundăm în Prelungirea Ghencea. Sperăm, sperăm că o să fie și acolo”, a adăugat bărbatul.

O altă femeie care se plimba pe zona pietonală părea foarte încântată de tot ceea ce vedea în jur.

“Am dorit să fiu prima, astăzi, care să meargă pe pod. Este incredibil, o lucrare pentru următorii 1.000 de ani”, a spus aceasta.

14 ani pentru un pasaj la Domnești

Primele lucrări la pasajul Domnești au început din anul 2018, în baza unei autorizații de construire parțiale, însă restul proiectului s-a blocat din nenumărate motive, printre care și faptul că proiectul tehnic a fost făcut de la zero față de ceea ce a fost scos la licitație inițial. Asta după ce Primăria Capitalei a cerut lărgirea zonei pasajului pentru a fi amplasată o linie de întoarcere a tramvaiului. Astfel, exproprierile inițiale și cele suplimentare, după modificarea proiectului, au fost realizate cu o mare întârziere. Ulterior, constructorul a intrat în insolvență.

Primele promisiuni pentru modernizarea Centurii București au fost însă făcute în urmă cu 14 ani, iar de la semnarea contractului până când a putut fi dat în circulație au trecut 7 ani.

Ultima problemă care a oprit aceste lucrări a fost intrarea în insolvență a constructorului principal Straco, care se obligase prin contract că va finaliza giratoriul suspendat de la Domnești în august 2019. Șantierul și lucrările au fost preluate ulterior de subcontractorul Tracon, iar lucrările efective au fost reluate în vara anului 2020.

Pasajul Domnești este primul dintre cele 4 pasaje construite pe Centura Capitalei care a fost inaugurat. În desfășurare, se află acum proiectele din zonele Berceni, Oltenița și Cernica.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China