Prima pagină » Sănătate » Studiu clinic: Cercetătorii din Marea Britanie au făcut primele transfuzii de sânge cultivat în laborator / Când poate fi folosit

Studiu clinic: Cercetătorii din Marea Britanie au făcut primele transfuzii de sânge cultivat în laborator / Când poate fi folosit

Studiu clinic: Cercetătorii din Marea Britanie au făcut primele transfuzii de sânge cultivat în laborator / Când poate fi folosit

Cercetătorii din Marea Britanie au făcut primele transfuzii de sânge cultivat în laborator, în cadrul unui studiu clinic. Deocamdată, sunt testate cantități mici – echivalentul a câteva linguri – pentru a vedea cum funcționează în interiorul organismului.

Cea mai mare parte a transfuziilor de sânge se va face la pacienții care au frecvent nevoie de aceste proceduri, iar scopul final al studiului este de a produce grupe de sânge foarte rare.

Dacă sângele nu are o potrivire perfectă, atunci organismul începe să-l respingă și tratamentul eșuează, scrie BBC.

Profesorul Ashley Toye, de la Universitatea din Bristol, a spus că unele grupuri sunt „foarte, foarte rare” și „s-ar putea să existe doar 10 persoane în țară” care să poată dona.

Cum este creat sângele în laborator

Proiectul de cercetare combină echipe de medici din Bristol, Cambridge, Londra și de la NHS Blood and Transplant. Se concentrează asupra globulelor roșii care transportă oxigenul de la plămâni către restul corpului.

Pentru început, se folosește o pungă normală de sânge donat (aproximativ 470 ml). Sângele este pus într-o centrifugă magnetică, care permite separarea celulelor stem de celelalte. Aceste celule stem urmează să fie cultivate în număr mare în laboratoare. Apoi, aceastea se transformă în celule roșii din sânge.

Procesul durează aproximativ trei săptămâni și un grup inițial de aproximativ jumătate de milion de celule stem are ca rezultat 50 de miliarde de celule roșii din sânge.

Acestea sunt filtrate pentru a obține aproximativ 15 miliarde de celule roșii din sânge.

„Vrem să facem cât mai mult sânge posibil în viitor, așa că viziunea mea este o cameră plină de mașini care îl produc continuu dintr-o donație normală de sânge”, a spus profesorul Toye.

Până în prezent, două persoane au primit transfuzii cu sânge cultivat în laborator. Nu au fost raportate efecte secundare neașteptate, iar pacienții sunt „bine și sănătoși”, a precizat echipa într-un anunț.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Senzori cât un fir de păr ar putea detecta cancerul înainte să apară pe analize