Prima pagină » Actualitate » FOTO/VIDEO | Festivalul cârnaților tradiționali de la Cherestur. Echipe din România, Serbia și Ungaria au concurat să facă cel mai bun cârnat | EXCLUSIV

FOTO/VIDEO | Festivalul cârnaților tradiționali de la Cherestur. Echipe din România, Serbia și Ungaria au concurat să facă cel mai bun cârnat | EXCLUSIV

Daniel Groza
FOTO/VIDEO | Festivalul cârnaților tradiționali de la Cherestur. Echipe din România, Serbia și Ungaria au concurat să facă cel mai bun cârnat | EXCLUSIV

Sâmbătă, chiar dacă pentru mulți e weekend și zi liberă, la Cherestur, în Banat, nu s-a stat. Opt echipe, din trei țări, au încercat să facă cel mai bun cârnat tradițional proaspăt din acest an. Ineditul concurs se află la cea de-a patra ediție și reunește concurenți din România, Ungaria și Serbia.

Cherestur este un sat de nici 400 de locuitori care aparține de comuna Beba Veche (Timiș), unde, conform localnicilor, cocoșul cântă în trei limbi: maghiară, sârbă și română. Asta pentru că mica localitate, formată în majoritate din locuitori maghiari, se află aproape de frontiera Triplex, dintre România, Serbia și Ungaria. Mai mult, satul Cherestur, pentru o perioadă, după Primul Război Mondial, a aparținut Serbiei, conform Tratatului de la Trianon din 1920, apoi a revenit României, din 1924, urmare a Protocolului încheiat între România și Serbia la 24 noiembrie 1923, pentru rectificarea frontierei.

Fiecare echipă cu rețeta secretă și uneltele ei

De câțiva ani, aici se ține un concurs inedit. Este vorba despre un festival al cârnaților tradiționali. Concurenții din cele trei țări se întâlnesc, fiecare cu rețete proprii, și încearcă să facă cei mai buni cârnați care s-au gustat vreodată pe aceste meleaguri. Organizatorii le pun la dispoziție doar carnea, în rest: condimentele, uneltele și secretele sunt aduse de fiecare din zonele de unde provin.

Sâmbătă, munca a început de dimineața. La ora 09.00, echipele erau deja la mesele de lucru… cu mici excepții! Unii concurenți au început „pregătirea” mai devreme cu o zi, au „muncit” până târziu în noapte și le-a fost mai greu să se trezească. În cele din urmă, cu mici întârzieri, totul a decurs conform programului și toate echipele au reușit să se apuce de lucru.

„Este cea de-a patra ediție a concursului de făcut cârnați, de la Cherestur. Este un concurs internațional. Organizatorii pun la dispoziție zece kilograme de carne de porc și zece metri de mațe, pentru cârnați. Concurenții trebuie să-și asigure condimentele, restul componentelor și ustensilele necesare. Avem și un juriu format din cinci persoane neutre. Sunt mai multe aspecte de care juriul trebuie să țină cont: cel al echipei, modul de prezentare a standului, modul de lucru, igiena la locul de muncă și produsul finit”, spune Ede Toth, președintele Asociației «Pusta agricultorilor», din Cherestur, organizatorul concursului.

O echipă de femei și una de copii, cot la cot cu bărbații

Două dintre echipe au fost cu adevărat inedite. Satul gazdă, Cherestur, a fost reprezentat de către o echipă formată doar din femei, iar de la Sânnicolau Mare a venit o echipă de copii, membrii unei formații de dansuri populare.

„De obicei, bărbații fac cârnații, dar noi am vrut să dovedim că și noi ne pricepem. Secretul unor cârnați buni este sufletul pe care îl pui aici. Vorbind serios, vreau să vă spun că e păcat că părinții nu se îngrijesc mai mult să transmită copiilor această tradiție”, ne-a declarat Ildiko Vasilcin, președinta clubului femeilor din Cherestur.

Juriul a avut o misiune grea, pentru că fiecare dintre cele opt echipe au venit cu rețete străvechi și s-au străduit să facă cel mai bun cârnat tradițional proaspăt care s-a servit vreodată la Cherestur.

Președintele juriului a fost Romana Rista, cunoscută pe rețelele sociale pentru proiectul „Fata care gătește cu flori”.

„Mă bucur să fiu aici la Cherestur și chiar mi-am dorit să vin de mult aici, pentru că am văzut că e o comunitate închegată, care își dorește să păstreze tradițiile. O fac din inimă, nu au secrete față de oamenii care vor să le cunoască tradiția. Mă bucur că s-au mobilizat și au venit atâtea echipe. Toată lumea a luat foarte în serios acest concurs, și-au amenajat foarte frumos standul de lucru. Cred că va fi o chestie foarte faină de jurizat”, a declarat Romana.

În cele din urmă au fost desemnați și câștigătorii. Vă putem spune că cel mai bun cârnat a fost declarat cel al Asociației Agricultorilor din Voievodina. Echipa femeilor din Cherestur a primit un premiu special al juriului. După festivitatea de premiere, atât concurenții, cât și juriul și oaspeții, au rămas să sărbătorească, pentru că pe lângă cârnați, fiecare echipă s-a prezentat la Cherestur cu pâine și plăcinte de casă, mezeluri de porc și țuică sau pălincă. Iar una din regulile nescrise ale festivalului a fost că fiecare participant trebuia să guste din toate sortimentele aflate pe masă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară