Prima pagină » Actualitate » PMB: ASPA a sterilizat 2.000 de câini în 2021 și 2022. O nouă campanie începe în weekend

PMB: ASPA a sterilizat 2.000 de câini în 2021 și 2022. O nouă campanie începe în weekend

PMB: ASPA a sterilizat 2.000 de câini în 2021 și 2022. O nouă campanie începe în weekend
PMB: ASPA a sterilizat 2.000 de câini în 2021 și 2022. O nouă campanie începe în weekend

Primăria Municipiului București (PMB) a anunțat miercuri că ASPA a sterilizat, în ultimii doi ani, 2.000 de câini.

Totodată, instituția anunță că demarează o nouă campanie de sterilizare, chiar în acest weekend.

Personalul ASPA a ridicat între 21 și 24 ianuarie 40 de câini din diverse zone ale Capitalei, dintre care 26 în zona Lacului Morii.

„Sterilizarea este singura soluţie civilizată pentru a preveni înmulţirea necontrolată şi abandonul câinilor pe străzi. ASPA continuă campania de sterilizări şi microcipări gratuite pentru câinii de rasă comună cu deţinător în acest weekend în sectoarele 1, 2 şi 4 din Bucureşti”, a transmis, miercuri, Primăria Bucureşti, citată de news.ro.

Instituţia precizează că, în ultimii doi ani, ASPA a sterilizat 2.000 de câini cu deţinător în cadrul campaniilor de sterilizări gratuite.

De asemenea, municipalitatea a precizat că, în perioada 21.01.2023 – 24.01.2023, echipajele ASPA au acţionat în fiecare zi în zona Lacul Morii, precum şi în alte zone ale Municipiului Bucureşti şi au ridicat 40 de câini din teritoriu, în medie 10 câini/zi.

26 dintre animale au fost ridicate din zona Lacul Morii 21.01.2023 – 24.01.2023.

„În perioada 03.01.2023 – 20.01.2023, ASPA a capturat de pe raza Municipiului Bucureşti 152 de câini, în medie 9 câini/zi”, a mai transmis minicipalitatea, potrivit sursei citate.

Poliția Locală Sector 6: În 2023, ASPA a fost sesizată în 85 de cazuri, dar doar de 7 ori a intervenit!

Poliţia Locală Sector 6 arată că Autoritatea pentru Supravegherea şi Protecţia Animalelor (ASPA) a avut doi ani la dispoziţie să organizeze recensământul câinilor fără stăpân.

Nu numai că nu a făcut asta, dar nici măcar la solicitările înaintate nu a răspuns, arătând nepăsare, remarcă instituția.

În contextul celor reclamate, Poliția Locală Sector 6 precizează că de la începutul anului şi până în prezent prinzătorii ASPA au sosit doar la şapte sesizări din cele 85 trimise pentru ridicarea câinilor maidanezi.

ASPA și-a prezentat poziția oficială luni seară. Astfel, Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor București a anunțat că în 2022 a capturat din Capitală aproximativ 1.700 de câini. Iar cei mai mulți dintre ei, 381, au fost capturați în Sectorul 6.

Cei de la ASPA susțin că instituția este responsabilă de capturarea câinilor fără stăpân care circulă liber și fără însoțitor pe domeniul public din Capitală, dar insistă că și primăriile de sector ar trebui să captureze câini.

Singura primărie de sector din București care are un astfel de serviciu înființat este Primăria Sectorului 1. Acest serviciu capturează câinii de pe raza S1 și îi cazează în adăpostul propriu de la Odăi”, arată pe Facebook ASPA.

Citește și

Mediafax
Trei tineri salvați de Salvamont după ce un urs le dădea târcoale, în Munții Rodnei
Digi24
EXCLUSIV România a cerut despăgubiri pentru tezaurul furat din Olanda. Câți bani va primi statul român
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată scăpăm de caniculă în București și în celelalte orașe din România
Prosport.ro
„Indecento!”. Imaginile cu Georgina Rodriguez la biserică au declanşat un tsunami de comentarii negative
Adevarul
Miturile alimentare „sănătoase” care fac mai mult rău decât bine. Nutriționist: „Unul dintre cele mai rele lucruri pe care le puteți face”
Mediafax
Capitala sub căldură extremă: Două zile consecutive de Cod portocaliu și 37 de grade
Click
Zodia care în august cucerește totul: iubire, bani, succes. Are parte de o transformare spectaculoasă la final de vară, norocul îi bate la ușă
Wowbiz
Ioana Tufaru, primele declarații despre divorțul de Ionuț. ”Soțul meu și-a făcut bagajul și a plecat de acasă”. De la ce a pornit scandalul imens dintre cei doi
Antena 3
Maria, tânăra de pe OnlyFans aruncată pe un drum din Dubai, vorbește pentru prima dată după incident și face acuzații șocante
Digi24
VIDEO Momentul în care militarii ruși ascunși în tufișuri împușcă un civil pe bicicletă care trecea pe drum
Cancan.ro
După chinul de la petrecerea cu șeicii din Dubai, Maria a rămas în scaun cu rotile 😢 S-a mutat definitiv în Norvegia
Ce se întâmplă doctore
Singurul aparat din casă care nu trebuie scos din priză niciodată. Ce riști dacă îl oprești, chiar și în vacanță
observatornews.ro
Rezultate admitere liceu 2025. Repartizarea computerizată se afișează azi
StirileKanalD
VIDEO Tânăr de 23 de ani din Găești, ucis după o răfuială ca-n Vestul Sălbatic: "A tras până a descărcat pistolul"
KanalD
Cauza reală a decesului lui Felix Baumgartner. Ce s-a întâmplat cu parașutistul austriac în urma impactului: „A murit pe loc”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată restaurantul Tesla al lui Elon Musk? Cât costă să mânânci un burger cu cartofi? - VIDEO
Descopera.ro
Au fost găsite morminte CIUDATE mai vechi decât piramidele din Egipt
Evz.ro
Furturile cresc cu 50% vara. Ce să nu faci când pleci în vacanță
A1
Nu știau ce îi așteaptă! Ce au dezvăluit Bianca și Marian de la Insula Iubirii, înainte de a pleca în Thailanda!
Stirile Kanal D
O nouă pistă în căutarea lui Emil Gânj. Criminalul s-a întâlnit cu un cioban și i-a furat mâncarea
Kfetele
Marco, fiul regretatului mare campion mondial WBO, Mihai Leu, i-a adus un omagiu tatălui său! Totul s-a întâmplat la doar câteva săptămâni de la trecerea în neființă a sportivului
RadioImpuls
Procurorul general, declarații noi pentru DPA: Rezultatele expertizei tehnice în cazul lui Felix Baumgartner pot dura până la două luni
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Bulă, care este poziția ta preferată în timp ce faci dragoste?
Descopera.ro
Astronomii au confirmat ce produce comportamentul ciudat al stelei Betelgeuse