Prima pagină » Știri » Ce a pățit o pensionară, după ce a fost prinsă „furând” mâncare dintr-un supermarket din Craiova

Ce a pățit o pensionară, după ce a fost prinsă „furând” mâncare dintr-un supermarket din Craiova

Ce a pățit o pensionară, după ce a fost prinsă

O bătrânică din Craiova a fost umilită de angajata unui supermarket în care a mers să își facă cumpărăturile. Femeia a fost oprită de agenții de pază pentru că nu achitase câteva articole, iar cu ceva timp în urmă nu a plătit niște flori. Întâmplarea a fost făcută publică pe Facebook de un client al magazinului, care i s-a făcut milă de ea și i-a cumpărat din banii săi un ghiveci cu flori.

”În timp ce străbăteam coridorul, un domn bine îmbrăcat, solid și foarte atent la tot ce făcea, însoțea o bătrânică umilă care împingea un cărucior, având în el diferite d’ale gurii.

“Mergem în spate! Vedem ce aveți și ce nu este trecut pe bon, sper să nu fie ca data trecută!”

Puțin deranjat de atitudinea dânsului, am mărit pasul, m-am pus în dreptul lor și am zis:

“Dacă doamna a luat ceva și nu a plătit, nu este nicio problemă, le lăsați acolo și vă descurcați cu mine, trecem pe la casă și le voi achita!”

– Să știți că sunt mai multe!

Am zâmbit, apoi am completat: “nicio problemă! Îmi asum cele spuse, aștept aici!”. Și m-am pus fix în dreptul unei florării, în timp ce mai multe persoane de la “securitate” se perindau să vadă ce anume luase doamna în plus.

Timpul trecea, eu îl tot măsuram, fiind puțin grăbit și încercând să aflu ce se întâmplă. Îmi rămăsese în cap – fix figura doamnei și acei ochelari prin care citeai rapid tristețea și lacrimile de durere, străpunsă fiind de greutăți.

– Nu vă supărați, mai durează?

– În câteva minute, lămurim!

Ce-i drept, amabili și cu o conduită exemplară în ceea ce mă privește. Și totuși timpul trecea!

În acest interval, am aruncat o privire asupra florilor expuse. 30, 50, 120 lei. Aveam să pun rapid mâna pe o floare pusă într-un ghiveci, când urechile ascuțite auzeau: “văzuși mamă, o luară pe baba aia, cred că fură ceva! NU degeaba.. E aia de a stat la noi o oră și nu avea bani!”

Știu, sună ciudat! Poate că nu a avut sau latura bătrâneții te împinge să cântărești mai bine.

– Cât costă?

– 30 Lei.

“Vă mulțumesc – o iau pentru bunica de acolo, a fost luată pentru că a uitat să plătească! Acum, își va permite floarea pe care nu a luat-o data trecută de aici. Așa este după o vârstă!”

Ce-i drept, nu i-a picat prea bine. Cârcotim des și asta ne face să picăm repede într-o ispită a celor care stau să arate cu degetul.

Întorcându-mă și tot așteptând, venea și bunica.

“Să nu-mi ziceți că m-ați așteptat pe mine!”

– Haideți afară, mergem împreună!

Tocmai pe dânsa aveam să o aștept, căci mi-am făcut griji. Nu luase nimic în plus sau cei de la “security” nu au vrut să spună asta! Ce-i drept, au ținut să-mi explice că a mai fost o încurcătură cu dânsa – ceva ambalaje, nu am stat să ascult!

– Mergem să luăm o gură de aer?

– Tinere, aveam nevoie! Așa rău m-am speriat! În trecut am făcut o mică greșeală, am venit cu un bol de acasă, aveau și ei, m-au pus să-l achit. Eu nu am vrut pentru că știam de unde-l am și de atunci sunt un fel de oaia aia ciudată.

Bunicuța, simpatică foc!

I-am întins floarea și am zis: “pentru dvs!”. M-a luat în brațe, mulțumindu-mi pentru gest. Și nu neapărat pentru floare în sine cât pentru grija purtată. “Domne, nu se oprea un străin să ajute! M-au văzut că m-am pierdut și gata, au zis că am luat nu știu ce..”

Analizând puțin situația, cei de la pază își fac datoria. Deși, zic și eu.. Cum și când se spală rufele murdărite fără voie? Nici nu vreau să-mi imaginez cum s-a simțit doamna! Îi tremurau picioarele, nu mai era în stare nici să meargă.

Pe altă parte, deranjul meu a apărut asupra reacției tipei cu florile. Analizase dânsa situația și picase pe ideea că bunica era “hoață”. Mult prea rapid aruncăm cu piatra către cel care pare că a greșit, fără să vedem ce s-a întâmplat!”, este nesajul postat de clientul respectiv pe pagina de Facebook, Povestea Mea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ucraina introduce un nou model de luptă. Syrskyi afirmă că zonele controlate de ruși au fost recucerite
Digi24
Președinta CCR, Simina Tănăsescu, spune care au fost motivele pentru care s-au anulat alegerile prezidențiale din 2024
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Sursa neașteptată de sare care ar putea crește tensiunea arterială a milioane de oameni
Click
„L-am luat ca din oală pe bărbată-miu din pat”. Urgența care a alertat-o pe Theo Rose în timpul nopții
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
La câte puncte se reține permisul în 2026. În ce situații se dublează perioada de suspendare și când dai examen de redobândire?
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce unele planete au mai mulți sateliți decât altele?