Prima pagină » Știri externe » Coreea de Nord ridică o ARMATĂ de 800.000 de soldați împotriva SUA. „Este dorința tinerei generații de a-i elimina pe maniacii războiului”

Coreea de Nord ridică o ARMATĂ de 800.000 de soldați împotriva SUA. „Este dorința tinerei generații de a-i elimina pe maniacii războiului”

Coreea de Nord ridică o ARMATĂ de 800.000 de soldați împotriva SUA. „Este dorința tinerei generații de a-i elimina pe maniacii războiului”

Coreea de Nord se laudă că are pregătită o armată uriașă în caz de război cu Statele Unite. Phenianul arată că aproximativ 800.000 de oameni s-au oferit voluntar să se înroleze sau să se reînscrie în forțele armate pentru a lupta împotriva Americii.

Autoritățile nord-coreene susțin că numai vineri „800.000 de studenţi şi muncitori din întreaga ţară şi-au exprimat dorinţa de a se înscrie în armată pentru a contracara SUA”.

Coreea de Nord a lansat o rachetă ICBM

Potrivit ziarului Rodong Sinmun, „entuziasmul tot mai mare al tinerilor de a se înscrie în armată este o demonstraţie a dorinţei de neclintit a tinerei generaţii de a-i elimina fără milă pe maniacii războiului, care fac ultime eforturi pentru a distruge ţara noastră socialistă dragă, şi de a îndeplini marea cauză a reunificării naţionale fără eşec, dar şi o manifestare clară a patriotismului lor înfocat”.

Știrea cu mobilizarea fără precedent vine la scurt timp după ce Coreea de Nord a lansat (joi, 16 martie) o rachetă balistică intercontinentală (ICBM) din clasa Hwasong-17, drept răspuns la exerciţiile militare în derulare desfășurate de SUA şi Coreea de Sud. Phenianul a lansat racheta ICBM, între Peninsula Coreeană şi Japonia, cu doar câteva ore înainte ca liderul de la Seul să zboare spre Tokyo pentru un summit între Japonia și Coreea de Sud pe tema contracarării Nordului dotat cu arma nucleară.

Forţele sud-coreene şi cele americane au început săptămâna aceasta exerciţii comune, intitulate „Freedom Shield 23” („Scutul Libertăţii 23”), care se desfăşoară timp de 11 zile, la o scară nemaivăzută din 2017 încoace.

Kim Jong Un a acuzat SUA şi Coreea de Sud că amplifică tensiunile în regiune prin aceste exerciţii militare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Daniela, o mămică de doar 37 de ani, a murit la 48 de ore după ce și-a sărbătorit ziua de naștere. Ce i-a adus sfârșitul
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cel mai toxic oraș de pe Pământ: cum a decăzut de la 10.000 de locuitori și a rămas un oraș-fantomă?