Prima pagină » Actualitate » Baza 57 Mihail Kogălniceanu, vizitată de o importantă DELEGAȚIE din Italia

Baza 57 Mihail Kogălniceanu, vizitată de o importantă DELEGAȚIE din Italia

Baza 57 Mihail Kogălniceanu, vizitată de o importantă DELEGAȚIE din Italia

Baza 57 Mihail Kogălniceanu a primit vizita delegația Comisiei pentru Apărare a Camerei Deputaților din Italia, în fruntea căreia s-a aflat vicepreședintele Piero Fassino.

Oficialul italian s-a aflat sâmbătă, 1 aprilie 2023, în inspecție la trupele italiene staționate în România.

Securitatea în regiunea Mării Negre, pe agenda discuțiilor

Delegația Comisiei pentru Apărare a Camerei Deputaților din Italia, condusă de Piero Fassino, a fost primită în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, din județul Constanța, de secretarul de stat pentru relația cu Parlamentul și calitatea vieții personalului, Eduard Bachide.

Cele două delegații au abordat teme de actualitate precum situația de securitate din regiunea Mării Negre, agenda NATO și inițiativele UE în domeniul apărării.

Contribuția aliaților, inclusiv a Italiei, în asigurarea apărării avansate colective pe flancul de est este fundamentală în descurajarea Rusiei în regiunea Mării Negre, oficialul român mulțumind pentru reacția rapidă a partenerilor, dovedind un angajament ferm al Italiei la NATO și o bună reflectare a importanței pe care Italia o acordă apărării colective și întăririi posturii în regiunea noastră. A salutat contribuția Italiei la misiunile de Poliție Aeriană Întărită (enhanced Air Policing) din regiunea Mării Negre și a lăudat profesionalismul cu care piloții italieni isi executa misiunile încredințate pe timpul dislocării în România”, a transmis MApN.

Salut angajamentul continuu și solidar al partenerilor italieni, printr-o prezență militară robustă în România, și încrederea pe care ne-o arată cu fiecare ocazie”, a declarat secretarul de stat Bachide.

În cadrul discuțiilor, secretarul de stat Eduard Bachide a punctat contribuția în cadrul inițiativei PESCO, a cărei importanță este foarte mare pentru România. În prezent, România și Italia participă în comun la nouă proiecte sub egida Cooperării Structurate Permanente.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Arheologii au descoperit cele mai vechi unelte de lemn din istoria omenirii