Prima pagină » Știri » Cu ce se laudă comuna ”cea mai săracă din România”: „Nu găseşti oameni să îngropi o babă, un moş”

Cu ce se laudă comuna ”cea mai săracă din România”: „Nu găseşti oameni să îngropi o babă, un moş”

Există o comună în România, care deși săracă și fără medic, se mândrește că are un ghid turistic, pregătit să arate vizitatorilor frumusețile zonei. 

Este vorba despre comuna Godeanu din județul Mehedinți, cunoscută drept una dintre cele mai sărace comune din ţară, dar situată într-o zonă superbă. Şi nu doar că este săracă şi fără medic, dar este și aproape părăsită. Doar ici colo, mai apare pe la poartă câte un localnic, de vârsta a treia. Cei tineri au plecat la oraș și nu s-au mai întors, spun oamenii.

De locuri de cazare nici nu poate fi vorba, în ciuda faptului că peisajul îți taie răsuflarea și ar merita să fie cunoscut de cât mai mulți turiști. Cât despre persoana care ocupă postul de ghid, autorităţile spun că mai face şi alte treburi, cel puţin până când localitatea va fi descoperită de oameni.

N-ai cui să-i dai bună ziua pe stradă! Aşa este, mamă! Aşa este! Nu găseşti oameni să îngropi o babă, un moş. Nu. Toţi au plecat, cei tineri. Am rămas eu şi babele ca mine„, spune cu amărăciune o bătrână, potrivit observatornews.ro.

Comuna Godeanu este traversată de Via Transilvanica

Deși săracă, localitatea se află într-o zonă cu peisaje mirifice și este traversată de Via Transilvanica. Doar că cei care urmează traseul ce leagă Drobeta Turnu Severin de Putna pot doar să tranziteze satele comunei sau să vină echipaţi cu saci de dormit şi corturi. Ghidul turistic are alte treburi.

Eu momentan nu pot să spun că am avut activitate, să merg cu turiştii, să le arăt. Sunt în dezvoltare toate lucrurile astea. Noi ne-am dori să dezvoltăm turismul. Într-adevăr, s-a spus că este cea mai săracă comună, dar e păcat de tot ce avem aici să nu încercăm să aducem oameni, să aducem investitori, să facem ceva frumos„, spune femeia care ocupă postul de ghid în localitate.

Eu încerc să aduc o revigorare, o reîmprospătare a comunei. Prin dezvoltarea ei. Este un proiect european pe care l-am moştenit de la vechea conducere. Este pe perioadă nedeterminată, salariu minim pe economie. Persoana care a fost angajată, în momentul de faţă, are şi atribuţii în primărie. Am avut 200 de turişti odată cu evenimentele care au avut loc în comuna Godeanu.„, spune și primărița Gheorgheci Sabina Roxana.

De luna viitoare, mai spun cei de la primărie, în acest colț uitat de lume se va deschide centrul de informare pentru turiști, construit din bani europeni, iar ghidul își va prelua sarcinile pentru care a fost angajat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, numit de reprezentantul Rusiei la ONU în teoria Moscovei despre drona de la Galați
Digi24
Reacția Kremlinului după ce președintele Dan a reconfirmat că drona de la Galați era rusească
Cancan.ro
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
SURSE Guvernul Tomac, în impas: Nicușor Dan are voturile, dar refuză sprijinul suveraniștilor
Mediafax
Rusia despre explozia de la Galați: „O dronă rusească făcea praf blocul”
Click
S-a mutat într-un bloc nou și a avut un șoc! Cum au reușit vecinii să îl scoată din minți: „Nesimțirea este la cote maxime”
Digi24
Cum funcționează injecţia care a eliminat complet tumorile la pacienţi la care chimioterapia nu dădea rezultate
Cancan.ro
Pensii mai mari pentru 800.000 de pensionari români, dacă depun acest document
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Monica Gabor din America! Fosta lui Columbeanu duce o viață luxoasă, după ce a renunțat la viața publică
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Te-ai gândit vreodată că va exista o CAMIONETĂ PORSCHE?
Descopera.ro
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Soluția găsită de un fermier din Austria ca să-și protejeze oile de lupi