Prima pagină » Sport » România trimite opt echipe în cupele europene la VOLEI! Ce formație a refuzat participarea

România trimite opt echipe în cupele europene la VOLEI! Ce formație a refuzat participarea

România trimite opt echipe în cupele europene la VOLEI! Ce formație a refuzat participarea

S-au definitivat înscrierile pentru ediția viitoare a cupelor europene la volei feminin și masculin.

Opt echipe, patru la feminin, și patru la masculin, și-au exprimat opțiunile la Confederația Europeană de Volei (CEV).

La feminin, campioana Volei Alba Blaj merge în Liga Campionilor. Locul 2 (CSM Târgoviște) nu s-a înscris în competițiile europene, la fel ca Rapid București (locul 4) și Dinamo București (locul 5). CSM Lugoj (locul 3) va juca în Challenge Cup, la fel ca și CSO Voluntari și CSM București.

Volei Alba Blaj adaugă titlul din 2023 celorlalte şase cucerite anterior, alături de patru Cupe ale României şi o Supercupă. De asemenea, tot în acest sezon a jucat finala Cupei CEV, după ce a eliminat în semifinale chiar pe CSM Târgovişte (3-0 şi 3-1).

România trimite opt echipe în cupele europene la volei! Ce formație a refuzat participarea

În finala mică, CSM Lugoj a câştigat în deplasare cu Rapid Bucureşti, scor 3-1, iar cu 3-0 la general a obţinut medalia de bronz a sezonului. Sezonul 2022-2023 a fost unul de succes şi pentru CSM Lugoj, care a mai jucat finala Challenge Cup şi a cucerit Supercupa României, ambele performanţe în premieră pentru club.

La masculin, campioana CSM Arcada Galați va juca în Liga Campionilor, câștigătoarea Cupei României, SCM U Craiova, merge în CEV Cup, iar Steaua București și Dinamo București au optat pentru a evolua în Challenge Cup.

Titlul naţional a fost adjudecat de Arcada Galaţi, care a obţinut a treia victorie cu Steaua Bucureşti (3-0, 3-1 şi 3-1). Arcada Galaţi a obţinut al cincilea titlu naţional consecutiv, primul fiind obţinut în 2019. Steaua Bucureşti a jucat finala Diviziei A după 32 de ani.

În semifinale, Steaua Bucureşti a trecut de SCMU Craiova în trei partide (3-1, 2-3, 3-0), iar Arcada Galaţi a învins pe Dinamo Bucureşti (3-2 şi 3-1).

Foto: Facebook / FR de Volei

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe