Prima pagină » Actualitate » O casă din sectorul 6 funcționa, fără autorizație, pe post de centru pentru persoane vârstnice. Polițiștii au găsit în clădire 25 de BĂTRÂNI

O casă din sectorul 6 funcționa, fără autorizație, pe post de centru pentru persoane vârstnice. Polițiștii au găsit în clădire 25 de BĂTRÂNI

O casă din sectorul 6 funcționa, fără autorizație, pe post de centru pentru persoane vârstnice. Polițiștii au găsit în clădire 25 de BĂTRÂNI
Victime fără apărare, exploatate, supuse la tratamente inumane și degradante. Sunt zeci de percheziții / Sursa foto: Poliția Română

Surse din administrație au declarat, pentru Gândul, că, în urma unei sesizări primite, într-o casă din Sectorul 6 care funcționa fără autorizație ca centru pentru persoane vârstnice au fost găsiți 25 de bătrâni, dintre care șase bărbați și 19 femei.

Majoritatea erau persoane nedeplasabile și aveau nevoie de investigații medicale, fiind transportate la Spitalul Elias. Ceilalți bătrâni găsiți în casă au fost duși în alte centre, au afirmat, pentru Gândul, sursele citate.

„Astăzi, 11 iulie 2023, Secția 20 Poliție, a fost sesizată, prin apel 112, în jurul orei 15.00, de către un bărbat, cu privire la faptul că, la o adresă din Sectorul 6, funcționează un centru de bătrâni fără autorizație. În baza sesizării și ca urmare a activităților întreprinse împreună cu Prefectura Municipiului București, la adresă s-a deplasat o echipă de control formată din polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, o echipă din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov și reprezentanți ANPIS (Agenția Bucureșteană pentru Plăți și Inspecții Sociale-n.r), ANPC (Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor-n.r.), ITM (Inspectoratul Teritorial de Muncă-n.r.), DSP (Direcția de Sănătate Publică-n.r.) și ANSVSA (Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor-n.r.)”, se arată într-un comunicat al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGMB).

„Din primele verificări s-a constatat faptul că nu ar fi respectate normele igienico-sanitare, condițiile de cazare ar fi improprii, iar hrana oferită nu ar respecta normele legale impuse (inclusiv alimente expirate) – fapt susceptibil a pune în primejdie viața persoanelor vulnerabile, cazate în centrul respectiv. De asemenea, azilul în cauză nu ar fi avut un punct de lucru declarat și nu ar fi deținut autorizație de funcționare”, potrivit DGMB.

Mai mult, unitatea nu ar fi respectat prevederile Legii 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor și H.G. 1010/2004, în sensul că nu ar fi existat o analiză de risc, măsurile de securitate constând doar în amplasarea unui sistem TVCI (sistem de supraveghere), care nu corespunde din punct de vedere tehnic.

În acest caz, se constituie și dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de „exercitarea fără drept a unei profesii” și „vătămare corporală din culpă”, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie