Prima pagină » Actualitate » Bucureștiul a devenit ATRACȚIE turistică pentru turiști străini. Cât costă un tur cu o Dacie din perioada comunismului

Bucureștiul a devenit ATRACȚIE turistică pentru turiști străini. Cât costă un tur cu o Dacie din perioada comunismului

Bucureștiul a devenit ATRACȚIE turistică pentru turiști străini. Cât costă un tur cu o Dacie din perioada comunismului

Amanda, o turistă din SUA care se află în vizită în București, a venit tocmai din statul Florida, după ce a citit Dracula, de Bram Stoker și a fost curioasă să afle mai multe despre țara noastră. Apoi s-a documentat și a aflat despre comunism și Ceaușescu. O cursa cu Dacia i s-a părut o experiență pe care să nu o rateze. 

De altfel, plimbările cu mașina simbol în anii comunismului sunt apreciate de turiștii străini. Un tur cu o Dacie costa 150 de euro, dacă vreți să beneficiați de acastă experiență singur. Dacă la tur iau parte mai multe persoane, costă 75 de euro de fiecare. În acest preț intră și ghidul, dar cei care nu au nevoie de ghid pot închiria mașina pentru patru ore și o pot conduce în voie.

Există, de altfel, mai multe tururi pentru turiști cu tema „Amintiri din comunism”. Unul din ele, numit „Ultima zi a lui Ceaușescu” presupune reconstituirea traseului până la Târgoviște și vizitarea locului unde dictatorul a fost executat.

„Este o idee care mi-a venit călătorind în Europa de Est, unde am realizat că genul acesta de tururi de explorarea a orașului și a istoriei din perioada socialistă este realizată cu mașini restaurate din perioada respectivă”, spune Șerban Cornaciu, proprietar Dacie pentru stirileprotv.ro.

Străinii sunt impresionați de Casa Poporului și de Centrul Vechi

Mulți turiști vin să vadă Casa Poporului. Este cea mai grea clădire din lume. Toate scările sunt construite la nivelul la care Ceaușescu era confortabil să ridice piciorul.

„Am vorbit despre Regele Ferdinand și Regele Mihai I, apoi tranziția la comunism până la Ceaușescu și elicopter și înapoi la zile moderne”, spune Amanda.

Centrul Istoric al Capitalei rămâne principala atracție pentru turiști. Unii vor să vadă clădirile istorice, alții apreciază distracția și viața de noapte.

Jacob, un turist din Germania spune că centrul orașului e minunat.

„Îmi place foarte mult. Mâncarea e foarte bună”, explică el.

Printre alte experiențe oferite turiștilor străini se numără și o vânatoare de vampiri și fantome, dar și un tur al celor mai frumoase terase la înalțime si unul al celor mai renumite restaurante.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă marea înfrângere a lui Trump la „CCR-ul american”
Digi24
„O clică de nătărăi” - despre cine vorbește Traian Băsescu și legătura cu Călin Georgescu
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce scrie presa din Ucraina despre Sahara, prima rachetă românească cu inteligență artificială
Mediafax
Imaginile din satelit arată că Iranul se pregătește de războiul cu SUA
Click
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Digi24
Arhitectul din culise al întâlnirii Nicușor Dan – Marco Rubio: agentul de modelling al Melaniei
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
„Abatorul”, bătălia care a lăsat în urmă un milion de victime în Primul Război Mondial