Prima pagină » Sport » S-a anulat TURUL României! Ce s-a întâmplat! Câți bani erau alocați

S-a anulat TURUL României! Ce s-a întâmplat! Câți bani erau alocați

Federaţia Română de Ciclism a anunţat că Turul României nu se va mai ține în acest an, concursul urmând a avea loc în 2024.

Turul României urma să se desfăşoare în perioada 4 – 10 septembrie, după care a fost reprogramat în intervalul 18-22 octombrie. Cursa urma să fie pe un traseu de peste 900 km.

Se începea de la Suceava şi după ce se traversau Piatra Neamţ, Focşani, Tulcea şi Călăraşi, la București avea loc finala.

S-a anulat Turul României! Ce s-a întâmplat

Preşedinta ANS, Elisabeta Lipă, anunța în vară că a aprobat suma de 2.5 milioane lei pentru organizare Turului României 2023, dar banii nu au mai ajuns către federația de profil.

„Din motive independente de organizatori şi parteneri, Consiliul de Administraţie al Federaţiei Române de Ciclism a decis amânarea ediţiei din acest an şi reluarea competiţiei în 2024. Din dorinţa de a duce mai departe tradiţia Turului României şi de a îi asigura o continuitate firească, am amânat această decizie până în ultimul moment posibil, timp în care au fost întreprinse numeroase eforturi de rezolvare a situaţiei. Cu toate acestea, perioada scurtă rămasă până la noua dată de începere a evenimentului ne pune în imposibilitatea de a continua demersurile de organizare şi contractare a furnizorilor necesari în timp util” arată Federaţia Română de Ciclism.

Am avut nişte zile cumplite şi am în continuare, am încercat să salvez Turul României pe ultima sută de metri. Am făcut eforturi până în ultimul moment. Amânarea Turului din septembrie pentru octombrie este cred unul dintre cele mai bune exemple. Nu ne-am dorit să abandonăm acest proiect de suflet. Am făcut toţi eforturi, Federaţia Română de Ciclism, sponsorul principal, ANS, dar suntem într-un context nefavorabil şi asta e situaţia. Toată lumea a fost de bună credinţă. Sunt pe nedrept acum pus la zid de unii şi alţii, în condiţiile în care am încercat să salvăm Turul. Sunt în cea mai ingrată situaţie, în vară puteam să spunem OK, nu facem Turul, şi să-mi văd de treaba mea, să mă focusez pe ediţia de anul viitor şi pe alte proiecte pe care le are federaţia. Am refuzat acest lucru cu convingerea că situaţiile astea se vor se vor debloca şi iată că am ajuns în aceeaşi situaţie”, a spus preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, Cătălin Sprinceană.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Acord nou: fără roaming, acces rapid în aeroporturi și 90 de zile de muncă în Elveția
Digi24
Explicațiile lui Dan Dungaciu, după ce George Simion a cerut șefia Senatului în schimbul colaborării cu PSD: Trebuie să existe un gest
Cancan.ro
Pensia poate crește cu peste 800 de lei pe lună. Condiția pe care trebuie să o îndeplinești
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Imagini incendiare cu Sarah, fiica Anamariei Prodan, în costum de baie!
Adevarul
De la 41 la 29 de milioane: prețul demografic pe care Ucraina l-a plătit pentru a nu fi desființată de Putin
Mediafax
Protest la opt ani de la 10 August. Foștii șefi ai Jandarmeriei, achitați, iar dosarul se apropie de prescripție
Click
Care sunt liceele din București unde s-a intrat cu cele mai mici medii în 2025. Cum arată clasamentul și rezultatele la Bacalaureat
Digi24
Momentul în care Rusia lansează o bombă glisantă FAB-3000 „devastatoare”, de trei tone, asupra unui orășel ucrainean
Cancan.ro
Cu cine a fost SURPRINSĂ Andreea Ibacka după divorțul de Cabral, pe o plajă din Mamaia
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
În localitate e legal să circuli cu 50 km/h sau cu 60 km/h? Care e limita de toleranță în 2026
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Interviu cu un milionar: – Cum aţi făcut avere?
Descopera.ro
În anii 1930, un bărbat a navigat 50.000 de kilometri într-un caiac, din Germania până în Australia