Prima pagină » Actualitate » Vasile Bănescu (BOR), despre Halloween: „Încă un prilej de joacă puerilă în societatea spectacolului”

Vasile Bănescu (BOR), despre Halloween: „Încă un prilej de joacă puerilă în societatea spectacolului”

Vasile Bănescu (BOR), despre Halloween: „Încă un prilej de joacă puerilă în societatea spectacolului”

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a transmis, printr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook, părerea sa referitoare la sărbătorirea Halloween în România.

El se declară împotriva sărbătoririi Halloween-ului, despre care spune că reprezintă doar un „divertisment (im)pur gustat de cei ce caută distracţia cu lumânarea”.

Potrivit acestuia, în creștinism, „cultul morţilor presupune rugăciune, nu o veselă mascaradă menită să pună pe fugă spiritele rele”.

„Halloween – o temă care nu zguduie Biserica, în ciuda impresiei suprarealiste a celor mai ușor impresionabili care se sperie chiar în contextul în care sperietura e pe post de sperietoare.

Preocupat în cel mai intens grad și rafinat mod de seducerea noastră, ultima intenție a diavolului este să ne sperie.
Biserica evoluează într-o societate în care persistă sau revin diverse influențe pre- sau para-creștine. Misiunea ei este să mărturisească cât mai convingător posibil Adevărul revelat, adică pe Hristos, în mod adecvat realității, timpului și reliefului cultural al omului căruia i se adresează, rămânând fidelă Evangheliei și memoriei perfect funcționale a Tradiției crescute din aceasta, nu unei maculaturi pietist-siropoase sau tradiționalismului care idolatrizează litera și ucide spiritul.

Halloween-ul (în România) – un prilej de (im)pur divertisment, gustat de cei ce caută distracția cu lumânarea, adică aproape cu orice preț”, scrie Bănescu.

Vasile Bănescu: Creștinismul este sobru și vitalist, nu sumbru și morbid

Purtătorul de cuvânt al BOR spune, în concluzie, că sărbătoarea de Halloween nu este în concordanță cu valorile creștine și spune că aceasta a devenit, în ultimii ani, doar un spectacol.

„Creștinismul e sobru, nu sumbru, vitalist, nu morbid, interesat de adevăr, nu de mituri, preocupat de schimbarea/ îndreptarea lăuntrică a omului spre eliberarea acestuia din zona de arest a patimilor, de libertatea reală, de frumusețea morală. Aceea care va salva lumea…

Cultul morților în creștinism presupune rugăciunea pentru sufletele acestora, nu o veselă mascaradă menită să pună pe fugă spiritele rele. Acestea sunt ținute la distanță prin credința în Hristos, post și rugăciune.
Halloween – încă un prilej de joacă puerilă în «societatea spectacolului» inundată de «cultura divertismentului».
Nu chiar una de cea mai bună calitate”, mai scrie el.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026