Prima pagină » Economic » Șeful CNAIR, despre podul de la Brăila. Cristian Pistol: Am decis ca în scurt timp să suspendăm restricțiile de circulație pe timpul nopții

Șeful CNAIR, despre podul de la Brăila. Cristian Pistol: Am decis ca în scurt timp să suspendăm restricțiile de circulație pe timpul nopții

Directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol

Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), a anunțat, miercuri, că, din cauza întârzierilor înregistrate de constructorii italieni al podului de la Brăila, se va relua circulația fără restricții de noapte.

Șeful CNAIR a făcut apel la constructorii podului suspendat de la Brăila să își respecte angajamentele.

„Le atrag din nou atenția constructorilor italieni (Webuild) de la podul Brăila sa ia în serios contractul semnat cu CNAIR! Până acum au creat o serie de probleme pe care sunt obligați să le remedieze. Pe lângă întârzieri, slabă mobilizare și soluții eronate folosite pentru asfaltare, nu s-au implicat serios nici pentru demontarea macaralelor”, a transmis șeful CNAIR.

Cristian Pistol a anunțat, așa cum ceruse anterior și ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, că traficul auto va fi deschis non-stop.

„Ca atare am decis ca în scurt timp să suspendăm restricțiile de circulație pe timpul nopții. Până când constructorii nu vor veni cu un program ferm care să ne demonstreze că vor cu adevărat să demonteze aceste macarale, am luat decizia ca pe Podul suspendat de la Brăila să se circule 24 de ore din 24”, a declarat Cristian Pistol.

Amendă de 80 de milioane de lei

Decizia lui Grindeanu vine după ce constructorul podului, compania Webuild, nu a demontat decât parțial una dintre macarale deși, în iulie, solicita închiderea pe timpul nopții pentru a demonta respectivele utilaje. Pentru întârzieri și neconformități, constructorul podului de la Brăila a fost penalizat până acum cu peste 80 de milioane de lei.

Podul de la Brăila, supranumit „Golden Gate” de România, a fost inaugurat pe 6 iulie. Podul construit de Webuild are trei deschideri: o deschidere principală (1120 m) și două deschideri laterale de 489,6 m pe malul Brăila și de 364,6 m pe malul Tulcea.

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV VIDEO | Probleme fără sfârșit la podul de jumătate de miliard de euro de la Brăila

EXCLUSIV VIDEO | WEBUILD a descoperit cauza deteriorării asfaltului de pe Podul de la Brăila: tiruri supraîncărcate și viteza peste limita legală

GALERIE FOTO | Imagini spectaculoase cu cel mai mare pod din România și al treilea din Europa. Cum se montează tablierul la „Golden Gate” de Brăila

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Câinii pot „citi” emoțiile oamenilor. Creierul lor distinge chiar și supărarea