Prima pagină » Știri externe » Austria menține opoziția privind extinderea Schengen / ”Poziția de veto a Austriei nu este îndreptată împotriva Bulgariei și a României”

Austria menține opoziția privind extinderea Schengen / ”Poziția de veto a Austriei nu este îndreptată împotriva Bulgariei și a României”

Austria menține opoziția privind extinderea Schengen / ”Poziția de veto a Austriei nu este îndreptată împotriva Bulgariei și a României”

Opoziția Austriei privind extinderea Spațiului Schengen nu vizează direct Bulgaria și România, a declarat, vineri, ministrul austriac de Externe, Alexander Schallenberg, exprimând nemulțumiri privind funcționarea zonei de liberă circulație a Uniunii Europene și semnalând că Guvernul de la Viena va menține actuala poziție în Consiliul UE.

”Poziția de veto a Austriei nu este îndreptată împotriva Bulgariei și a României”, a afirmat Alexander Schallenberg, cu ocazia întâlnirii pe care a avut-o vineri, la Viena, cu ministrul de Externe al Bulgariei, Mariya Gabriel.

Discuțiile de la Viena au fost relaxate, în pofida nemulțumirilor exprimate recent de Guvernul de la Sofia ca reacție la opoziția Austriei față de integrarea Bulgariei în Spațiul Schengen.

Alexander Schallenberg a argumentat că Guvernul de la Viena are o ”problemă fundamentală” referitoare la modul în care funcționează Spațiul Schengen, pe fondul nemulțumirilor semnalate în ultimele luni în legătură cu numărul mare de solicitări de azil din partea imigranților extracomunitari care ajung în Uniunea Europeană.

Alexander Schallenberg a insistat că trebuie intensificate acțiunile de contracarare a migrației ilegale și a cerut suplimentarea măsurilor de securitate la frontierele externe ale Uniunii Europene. Ministrul austriac de Externe a amintit că, în ultima perioadă, numeroase state din Spațiul Schengen au reintrodus controale temporare la frontiere.

”Acest lucru arată că ceva nu funcționează”, a afirmat Alexander Schallenberg, semnalând, potrivit publicației Die Presse, că Austria va menține, deocamdată, veto-ul în Consiliul UE privind extinderea Spațiului Schengen.

Mariya Gabriel, ministrul bulgar de Externe, a exprimat optimism privind perspectivele admiterii Bulgariei în Schengen. ”Bulgaria va intensifica măsurile de apărare a frontierelor” dacă va fi admisă în Schengen, a afirmat Mariya Gabriel, subliniind că Guvernul de la Viena poate conta pe sprijinul Sofiei pentru abordarea provocărilor în materie de imigrație.

Joi, Mariya Gabriel s-a aflat în Germania. Ministrul german de Externe, Annalena Baerbock, a exprimat susținere pentru admiterea Bulgariei și a României în Spațiul Schengen. ”Admiterea cu drepturi depline a Bulgariei și a României în Spațiul Schengen trebuie să se producă acum, condițiile sunt îndeplinite deja de mult timp. Într-o perioadă în care sunt construite ziduri, Uniunea Europeană trebuie să își respecte angajamentele”, a transmis Annalena Baerbock, potrivit Ministerului de Externe de la Berlin.

Foto: Profimedia

Citește și:

Președintele Bundesbank nu crede că BCE va reduce dobânda de referință în viitorul apropiat / ”Trebuie să revenim la stabilitatea prețurilor”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității