Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Cornel Nistorescu: „Suntem pe un drum de diluare a identitatii naționale. Începem să ne pierdem încrederea în țară”

Cornel Nistorescu: „Suntem pe un drum de diluare a identitatii naționale. Începem să ne pierdem încrederea în țară”

Cornel Nistorescu, jurnalist, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Din ce în ce mai mulți oameni nu mai au încredere în Guvern și în resursele României, consideră acesta. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„În România, oamenii trăiau un sentiment patriotic mai pregnant. Nu râdea nimeni de asta. Acum, noțiunea a dispărut. Este o topire a identității, o molestare a identității, o înecare a ei în valuri progresiste care vin de cine știe unde. Se pune problema dacă ne vom putea păstra identitatea de limbă, de obiceiuri și de spirit. Sute și mii de cuvinte din Engleză populează și îneacă limba română. Nu se poate. Suntem pe un drum de diluare a identității. Se pare că nu se duce de la sine la vale. Au apărut reacții, au apărut organizații, au apărut partide, au apărut discursuri (unele exagerate, unele patetice, unele comice, unele nearticulate), dar este vizibilă o încercare de regăsire a identității și a patriotismul, ceea ce e un semn bun”, a declarat Cornel Nistorescu.

Conform jurnalistului, lumea nu are resursele necesare pentru a recupera ceea ce a fost valoros.

Nistorescu: „Am demolat tot ce se putea demola”

„Gândește-te ce perioadă dificilă am trăit înainte de 89, când se termina apa și ne blestemam zilele când rămâneam fără curent. A venit 1989, care a atins un prag de furie și de solidaritate a poporului român. A venit libertatea. A descătușat toate energiile și a distrus toată logica. Am demolat tot ce se putea demola. Vine o vreme în care vedem că libertatea administrată prost nu de rezultate. Începem să ne pierdem încrederea în țară, în identitate, în Guvern, în resurse. Nu avem resurse culturale și intelectuale să încercăm să recuperăm ce a fost, totuși, valoros.”, a mai spus jurnalistul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China