Prima pagină » Știri externe » Premierul Franței, Elisabeth Borne, și-a prezentat demisia, pe fondul presiunilor exercitate de președintele Macron

Premierul Franței, Elisabeth Borne, și-a prezentat demisia, pe fondul presiunilor exercitate de președintele Macron

Premierul Franței, Elisabeth Borne, și-a prezentat demisia, pe fondul presiunilor exercitate de președintele Macron

Premierul Franței, Elisabeth Borne, și-a prezentat, luni seară, demisia, iar președintele Emmanuel Macron, care semnalase că pregătea o remaniere guvernamentală substanțială, a acceptat-o.

Premierul Elisabeth Borne a declarat că a decis să demisioneze în contextul în care președintele Emmanuel Macron a anunțat-o că urma să o înlocuiască.

”În acest moment, este mai necesar ca niciodată să continuăm reformele. Chiar dacă trebuie să îmi prezint demisia din funcția de prim-ministru, aș vrea să spun cât de pasionată am fost de această misiune. Am fost ghidată de preocuparea constată de a le furniza concetățenilor rezultate tangibile. Decizia a fost luată ținând cont de faptul că președintele vrea să numească un nou prim-ministru”, a declarat Elisabeth Borne, conform Agenției France-Presse și cotidianului Le Figaro.

Președintele Emmanuel Macron a salutat activitatea ”exemplară” a premierului Elisabeth Borne.

”Activitatea dumneavoastră în serviciul națiunii noastre a fost exemplară în fiecare zi. Ați demonstrat curaj, angajament și determinare în implementarea proiectelor. Vă mulțumesc din inimă”, a reacționat președintele Emmanuel Macron.

Palatul Élysée a anunțat că Elisabeth Borne va continua să conducă Guvernul interimar până la numirea succesorului său. ”Premierul a dat asigurări că, împreună cu membrii Guvernului său, va gestiona afacerile curente până la investirea noului Cabinet”, a transmis Președinția Franței, potrivit postului BFMTV.

Demisia premierului Elisabeth Borne intervine în contextul în care președintele Macron semnalase intenția de a efectua o remaniere guvernamentală substanțială, în efortul de relansare a celui de-al doilea mandat. Emmanuel Macron vrea depășirea disputelor politice care afectează coaliția pro-guvernamentală. Ultima temă controversată a fost proiectul legii imigrației, adoptat de Parlament cu sprijinul forțelor de extremă-dreapta.

Surse citate de postul TF1 Info afirmă că Gabriel Attal, actualul ministru al Educației, este cel mai bine plasat pentru a o înlocui pe Élisabeth Borne în funcția de prim-ministru.

”Este necesară o linie politică de coerență cu proiectul care l-a adus pe Emmanuel Macron în funcția de președinte al Republicii. Este necesară o refondare, o înnoire, miza este reconstruirea încrederii între cetățeni și stat”, a declarat liderul Mișcării Democratice, François Bayrou, un apropiat al președintelui.

Foto: Profimedia

Citește și:

Emmanuel Macron pregătește o remaniere guvernamentală substanțială /Elisabeth Borne ar putea fi înlocuită

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Pământul ar fi putut fi devastat de explozii spațiale „invizibile”