Prima pagină » Actualitate » Avocat: „Specialistul în trafic de la New York, promis de Nicușor Dan, a spus că pe el nu l-a căutat nimeni de la București”

Avocat: „Specialistul în trafic de la New York, promis de Nicușor Dan, a spus că pe el nu l-a căutat nimeni de la București”

Radu Dinulescu, avocat, și fost șef al Departamentului Juridic din Primăria Capitalei, este de părere că edilul general Nicușor Dan nu a reușit să performeze în ceea ce privește mediul, spațiul verde și traficul – domenii pe care a promis că le va îmbunătăți.

„El a venit în fața opiniei publice și a fost cunoscut ca un apărător al mediului. Mediul în București înseamnă suprafață construită, înseamnă oameni care să aibă toate utilitățile, spitale, școli, grădinițe, asfalt. Și parcurile sunt elemente construite. Nu există lăstăriș, sau pământ reavăn, să-l lași și să spui că ai făcut un parc”, a precizat Radu Dinulescu în emisiunea „Cu Gândul la București” de luni seară.

Radu Dinulescu: „Parcurile arată jalnic, sunt niște jungle urbane”

Avocatul specializat în Dreptul Urbanismului mai spune că parcurile din București arată jalnic.

„Nu a toaletat un parc, nu a reușit să facă curățenie în parcuri, nu e reușit să facă plantări. Și atunci, cum apără mediul? Cum reușește el să valorifice ceea ce spune că apără de fapt? Pacurile arată jalnic, sunt niște jungle urbane”, spune Radu Dinulescu.

Avocatul a vorbit și despre traficul infernal din București.

„A spus că are un specialist la New York, și am văzut cu toții acel interviu al specialistului, care a spus că nu a fost contactat de nimeni. Pe de altă parte, acel specialist spune așa: trebuie făcută semaforizare computerizată, benzi unice, pasaje, supraterane și subterane. Primarul Sectorului 3, și arhitectul-șef al Sectorului 3, se chinuie să ia un aviz pentru Mihai Bravu de circa un an și jumătate, el spunând că nu înțelege rostul pasajelor”, a mai precizat Radu Dinulescu în emisiunea „Cu Gândul la București”.

Avocatul Radu Dinulescu, după ce Primăria Capitalei a cheltuit 8 milioane € pe procese: Presupun că Nicușor Dan va da justificări

Avocatul a mai precizat că primarul Capitalei ar trebui să justifice cheltuirea a peste 8 milioane de euro pentru asistență juridică, în doi ani de mandat.

„Acum, dacă Nicușor Dan a cheltuit 8 milioane de euro, presupun că va da ceva justificări pe tema aceasta (…) în calitate de cetățean, m-aș întreba ce rost mai au cei 55 de consilieri acolo”, a mai declarat avocatul Radu Dinulescu în emisiunea „Cu Gândul la București” de luni seară.

Întreaga emisiune cu Radu Dinulescu poate fi vizionată AICI:

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China