Prima pagină » Știri politice » Administraţia Prezidenţială: Nu există nicio solicitare din partea preşedintelui pentru atribuirea unei locuinţe de protocol

Administraţia Prezidenţială: Nu există nicio solicitare din partea preşedintelui pentru atribuirea unei locuinţe de protocol

Administraţia Prezidenţială: Nu există nicio solicitare din partea preşedintelui pentru atribuirea unei locuinţe de protocol

Administrația Prezidențială a transmis, referitor la  vila RAAPPS care ar urma să fie modernizată cu 7 milioane de euro, că președintele Klaus Iohannis nu a făcut personal încă nici o cerere pentru atribuirea unei locuințe de protocol și a unui spațiu pentru organizarea cabinetului de lucru, după încetarea mandatului la Cotroceni. În media, s-a vehiculat că locuința misterioasă ar fi pregătită pentru președintele Klaus Iohannis.

Marcel Ciolacu, premierul României şi preşedintele PSD, a declarat marți, despre vila RAAPPS, că nu știe dacă aceasta este pregătită pentru mutarea lui Klaus Iohannis odată cu încetarea mandatului la Cotroceni.

Nici da, nici nu, zice premierul Ciolacu

Marcel Ciolacu adâncește misterul, el nici nu a confirmat, nici nu a demontat informația. Mai mult, spune că a auzit despre vila în cauză din presă.

Nu ştiu dacă cheltuielile sunt de 7 milioane. Am aflat şi eu, ca dumneavoastră, din presă, aceste sume. Este o vilă a RAAPPS-ului. Nu este nici prima, nici ultima unde se fac investiţii. Ele au fost renunţări de la anumite partide politice. Cu certitudine, astăzi, eu, Marcel Ciolacu, nu vă pot răspunde dacă e pregătită pentru preşedinte sau nu, sau pentru alt demnitar.

Se desfăşoară (n.r. lucrările) prin RAAPPS. Secretariatul General are în subordine RAAPPS, care face licitaţie. Depinde câţi metri pătraţi are, pentru că dacă este la peste 10.000 de metri pătraţi nu ştiu cât de gigantică este investiţia. Acelaşi lucru am avut o discuţie şi cu Vila Lac 1, şi v-am spus că din punctul meu de vedere nu este în acest moment o prioritate pentru Guvernul României, a declarat Marcel Ciolacu.

Amenajările și renovarea ar urma să se încheie până la finalul lunii decembrie.

Administrația Prezidențială face lumină

„Nu există nicio solicitare din partea Președintelui României, Klaus Iohannis, sau a Administrației Prezidențiale pentru atribuirea unei locuințe de protocol și a unui spațiu pentru organizarea cabinetului de lucru, ambele cu destinația de reședință după încetarea mandatului de Președinte al României, în conformitate cu prevederile Legii nr. 406/2001 privind acordarea unor drepturi persoanelor care au avut calitatea de șef al statului român, cu modificările și completările ulterioare”, se arată în precizările Administrației Prezidențiale pentru News.ro.

Citiți și:

Marcel Ciolacu, despre VILA care s-ar pregăti pentru Klaus Iohannis: Normal că o să cer Secretarului General toate informațiile

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Astăzi se împlinesc 140 de ani de la naşterea unuia dintre cei mai mari pictori ai României