Prima pagină » Știri politice » Adrian Câciu: În ultimii doi ani s-au INVESTIT în România peste 35 de miliarde de euro

Adrian Câciu: În ultimii doi ani s-au INVESTIT în România peste 35 de miliarde de euro

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Adrian Câciu, a declarat vineri, la inaugurarea noului terminal de plecări externe al Aeroportului Internaţional Traian Vuia din Timişoara, că România se dezvoltă prin investiţii, precizând că în ultimii doi ani s-au investit în ţara noastră peste 35 de miliarde de euro.

România se dezvoltă prin investiţii şi acest lucru cred că nu mai poate fi contestat de nimeni, cel puţin în ultimii doi ani de zile s-a investit în România peste 35 de miliarde de euro, discutând aici de investiţiile finanţate atât de la bugetul de stat, cât şi cele din fonduri europene, a afirmat Adrian Câciu.

Câciu a mai transmis că 400 de milioane de euro au mers către zona de infrastructură pentru aeroporturi.

Dacă discutăm de axa de finanţare pe aeroporturi, pot să am mândria că împreună cu domnul prim-ministru Nicolae Ciucă, apoi cu domnul prim-ministru Ciolacu, în primul mandat ca ministru de Finanţe, după aceea ministrul al fondurilor europene, 400 de milioane de euro s-au dus către zona de infrastructură pe aeroporturi. Pe mandatul de ministru a Fondului Europene, trebuie să spun că 72% din această sumă a fost cheltuită în ultima parte a anului 2023”, a precizat ministrul Fondurilor Europene.

În ceea ce privește investițiile în infrastructura majoră, Câciu a menționat că Sorin Grindeanu are contracte încheiate de 16 miliarde de euro pe PNRR și proiecte depuse pentru Politica Nouă de Coeziune în valoare de 12 miliarde de euro.

Dacă discutăm de investiţiile în infrastructura mare, cifrele o să vă ameţească posibil. Sorin Grindeanu are contracte încheiate la momentul acesta de 16 miliarde de euro pe PNRR. Iar pe ceea ce înseamnă Politica Nouă de Coeziune, are proiecte depuse la acest moment de 12 miliarde de euro, 60 miliarde de lei. Vorbim doar de ceea ce vine din finanţare europeană, a mai spus Adrian Câciu.

CITEȘTE ȘI:

Adrian Câciu: România a încasat 33% din FONDURILE prin PNRR, iar aproape 2 MILIARDE de EURO sunt deja cheltuite

Adrian Câciu: 150 MILIOANE EURO disponibile pentru digitalizarea IMM-urilor începând cu 25 martie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Tranzacții de peste 1 miliard de dolari într-un singur weekend pe o platformă online. Cum a fost posibil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Cine este bărbatul care a murit în accidentul grav produs în județul Iași. Ce afacere a deținut în Vaslui. Soția lui, în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cercetătorii au rezolvat un mister vechi de 100 de ani despre un fenomen care ne influențează zilnic