Prima pagină » Actualitate » Veste proastă pentru cei care își doresc o locuință nouă! Prețurile imobiliarelor cresc din nou

Veste proastă pentru cei care își doresc o locuință nouă! Prețurile imobiliarelor cresc din nou

Veste proastă pentru cei care își doresc o locuință nouă! Prețurile imobiliarelor cresc din nou
locuinta shutterstock

Veste proastă pentru cei care își doresc o locuință nouă! Prețurile imobiliarelor au crescut, din nou! 

Potrivit celor mai recente date de pe Storia, platforma de imobiliare lansată de OLX, preţul solicitat pe metru pătrat pentru apartamentele noi de vânzare a crescut cu 13% în luna martie 2024 vs. martie 2023, în timp ce preţul apartamentelor vechi a crescut, în medie, cu 9%.

De asemenea, datele Eurostat arată că prețul locuințelor s-a scumpit în întreaga Uniune Europeană, creșterea fiind, în medie, de 50%, în ultimii 13 ani.

Nici în România situația nu este tocmai roz. Prețurile apartamentelor la vânzare au crescut cu aproximativ 25%. Însă, sunt țări în care lucrurile stau mult mai rău decât în țara noastră. De exemplu, în Estonia, prețurile imobiliarelor au crescut și cu 200%.

În Uniunea Europeană sunt extrem de puține țări unde au scăzut prețurile locuințelor.

Cât costă locuințele în orașele din România?

Deși în Capitala României ar putea fi cele mai scumpe locuințe, se pare că nu este deloc așa. În București, prețul mediu pe metru pătrat util
este de 1.663 euro, însă în Cluj-Napoca prețul este mult mai mare, ajungând la 2.666 euro. În topul celor mai scumpe orașe se situează Constanța cu un preț de 1.624 euro/ mp util și Brașov cu 2.110 euro/ mp util.

Recomandarea video

Mediafax
UDMR îi întoarce spatele lui Tomac privind noul Guvern: „NU AVEM argumente suficiente să votăm un guvern din care nu facem parte”
Digi24
Primele declarații ale șoferului de TIR lovit de polițiștii locali din Constanța
Cancan.ro
E cod roșu de averse torențiale și grindină. Zonele afectate de avertizarea ANM
Prosport.ro
FOTO. Kim Kardashian, apariție fără inhibiții la Monaco. Și-a arătat bustul generos după ce a venit direct de pe iaht la Marele Premiu de Formula 1
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
Mediafax
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Click
Cât costă cel mai scump apartament din Elveția. Locuința are acces privat la lac
Digi24
VIDEO. Un cetățean moldovean îi cere lui Putin, într-un clip viral pe viral pe TikTok, să invadeze Chișinăul
Cancan.ro
Care sunt singurii 3 Faimoși care au REFUZAT să se întoarcă în Dominicană, la marea finală Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Mesajul SFÂȘIETOR al soției lui Alexandru Neacșu, medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca: „Atât te mai rog”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Descopera.ro
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
Un vânt cosmic record, de la o gaură neagră, mătură spațiul cu 30% din viteza luminii