Prima pagină » Actualitate » De ce vrea Robert Negoiță să preia bulevardele Unirii și Splaiul de la Primăria Capitalei

De ce vrea Robert Negoiță să preia bulevardele Unirii și Splaiul de la Primăria Capitalei

De ce vrea Robert Negoiță să preia bulevardele Unirii și Splaiul de la Primăria Capitalei

Consiliul General al Municipiului București  (CGMB) va dezbate într-o ședință extraordinară de luni, convocată de grupul PSD, mai multe proiecte, prin care Primăria Sectorului 3 vrea să preia în administrare Bulevardul Unirii, sau Splaiul.

Bulevardul Unirii, de la intersecţia Piaţa Alba Iulia până la Piaţa Unirii, ar putea trece în administrarea Consiliului Local al Sectorului 3, în vederea reabilitării şi modernizării.

În prezent, Bulevardul Unirii se află în administrarea Administraţiei Străzilor. Potrivit proiectului de hotărâre, lucrările de reabilitare şi modernizare vor fi realizate numai după obţinerea avizului Comisiei Tehnice de Circulaţie a Municipiului Bucureşti. De asemenea, după finalizarea intervenţiilor şi semnarea procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor de către Sectorul 3, bulevardul va reveni la Administraţia Străzilor.

Primăria Sectorului 3 doreşte să preia în administrare şi Splaiul Unirii, în vederea realizării unei piste de biciclete, a unor zone de recreere, precum şi a amenajării trotuarelor şi malului râului Dâmboviţa.

Primăria Sectorului 3 vrea și Bulevardul Nicolae Grigorescu

Totodată, un alt proiect de pe ordinea de zi a CGMB prevede preluarea în administrare a Bulevardului Nicolae Grigorescu (de la Bulevardul Basarabiei până la Splaiul Unirii), precum şi a zonelor de racord cu arterele care preiau circulaţia rutieră din Bulevardul Nicolae Grigorescu. Conform referatului de aprobare, Sectorul 3 doreşte să construiască pasaje rutiere subterane/supraterane care să traverseze cele trei noduri rutiere preluând tranzitul între Sectorul 4 şi Sectorul 2 şi care, de asemenea, să asigure fluidizarea circulaţiei la sol, notează Agerpres.

Sectorul 3 mai vrea să preia în administrare şi Şoseaua Mihai Bravu tronsonul cuprins între Piaţa Hurmuzachi şi Splaiul Unirii, în vederea realizării a două pasaje rutiere subterane pe direcţia Şoseaua Mihai Bravu – Calea Vitan şi a unui pasaj pietonal subteran.

 

 

 

Mediafax
Prima vizită oficială a președintelui Nicușor Dan împreună cu Mirabela Grădinaru și cu copiii
Digi24
Moartea lui Felix Baumgartner. „Am încercat să-l reanimez, dar era imposibil. S-a prăbușit ca o rachetă”
Cancan.ro
Delia, fosta soție a lui Lino Golden, primul interviu alături de esteticianul vedetelor! Cum a debutat relația lor: 'Când am deschis cărțile, nu am acordat multă atenție, dar un detaliu mi-a atras atenția
Prosport.ro
Românca i-a zăpăcit pe milioane de fani britanici, iar la final a devenit virală
Adevarul
Imagini incredibile pe străzile unui oraș din Spania. Blocuri de gheață formate în luna iulie de grindina de mărimea unei mingi de golf
Mediafax
Nicușor Dan a promulgat legea privind noile măsuri fiscal-bugetare
Click
Ce spune o americancă despre mâncarea din țara noastră: „Nu veni în România”
Wowbiz
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Antena 3
De ce s-a vândut această casă micuță cu 5 milioane de dolari
Digi24
Aeroportul Otopeni. Un autobuz care transporta călătorii la îmbarcarea în avion a ajuns pe DN1
Cancan.ro
Medicul care a încercat să îl resusciteze pe Felix Baumgartner, iubitul Mihaelei Rădulescu, rupe tăcerea: 'Părea că nu a…
Ce se întâmplă doctore
E una dintre cele mai frumoase actrițe din lume și face furori cu aparițiile sale! Ce evită pentru o siluetă de invidiat la 53 de ani
observatornews.ro
Vremea 28 iulie - 25 august 2025. Schimbare radicală; se răcește, revin ploile torenţiale și vijeliile
StirileKanalD
VIDEO „Era sânge de sus până jos” O femeie de 35 de ani și-a înjunghiat fostul soț din gelozie
KanalD
Accident grav în Bihor! Un motociclist a murit după o coliziune cu 3 vehicule
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Să fie aceasta noua Dacia C-Neo? Poză „SCĂPATĂ” pe internet
Descopera.ro
Cel mai mare deșert din lume nu este cel la care te gândești
Capital.ro
Românii trebuie să-și facă provizii! Alertă Raed Arafat: Minim 72 ore, se poate extinde la 10 zile
Evz.ro
Schimbare neașteptată a vremii. Ce anunță ANM
A1
Ispita Cristina de la Insula Iubirii, dans la bară într-o parcare, chiar în toiul zilei! Trecătorii au făcut ochii mari
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
O zi petrecută pe o plajă de lângă Dunăre a fost și ultima în viață, pentru doi tineri părinți! Tatăl și-a salvat fiica de 9 luni de la înec, dar el și soția nu au mai avut nicio șansă
RadioImpuls
Imagini feerice cu singura grădină exterioară verticală din România! Se află în București, pe Calea Dudești
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Cercetătorii din China au descoperit o nouă specie de dinozaur care ciripea la fel ca păsările