Prima pagină » Actualitate » Parchetul de pe lângă Tribunalul București, OFICIAL: Cum a început scandalul de la ATI Pantelimon

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, OFICIAL: Cum a început scandalul de la ATI Pantelimon

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, OFICIAL: Cum a început scandalul de la ATI Pantelimon

Parchetul de pe lângă Tribunalul București explică oficial și în clar cum a izbucnit scandalul deceselor multiple de la secția ATI de la Spitalul Sf Pantelimon din București. Totul al plecat de la un denunț, prin care un un angajat în secția respectivă susținea că pacienții au fost lăsați să moară prin dozarea insuficientă, deliberată, a unui medicament vital pentru supravițuirea lor, deja celebrul noradrenalină.

La data de 11.04.2024, Parchetul de pe lângă Tribunalul București a fost sesizat de către un angajat al Spitalului Clinic de Urgență „Sf. Pantelimon” București cu privire la faptul că, în perioada 4-7 aprilie 2024, în Secția de Anestezie și Terapie Intensivă (A.T.I.) a spitalului ar fi decedat cca. 20 de pacienți. În sesizare se afirmă că decesele au fost urmarea reducerii voluntare, de către personalul medical, a dozei de noradrenalină – un neurotransmițător utilizat pentru creșterea sau menținerea tensiunii arteriale.

Tehnic, acuzațiile se traduc prin omor calificat

Procurorii au început urmărirea penală cu privire la infracțiunea de omor și au administrat mai multe mijloace de probă în cauză.

În data de 11 aprilie 2024, procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București și polițiști din cadrul D.G.P.M.B.-Serviciul Omoruri s-au deplasat la Secția A.T.I. și au efectuat o cercetare la fața locului, solicitând totodată predarea mai multor înscrisuri relevante, care din cauza volumului nu au putut fi predate pe loc.

În cursul zilei de 12 aprilie 2024 au fost audiați trei martori – angajați ai spitalului, fiind totodată obținute documentele medicale referitoare la toți pacienții decedați în cadrul Secției A.T.I. în perioada 4-7 aprilie 2024 (17 pacienți), precum și alte înscrisuri.

Audierile vor fi reluate luni

În perioada următoare, mai precis începând de luni, vor fi examinate documentele obținute și vor fi audiați alți martori, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor cauzei. Cercetările sunt continuate de către Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – Serviciul Omoruri.

În măsura în care situația o va impune, vom reveni cu detalii de interes pentru opinia publică, comunică oficial Parchetul.

Citiți și: Bogdan Socea, manager Sf. Pantelimon: „Decesele de la ATI nu puteau fi evitate”

Rafila, despre Sf. Pantelimon: O să facem şi o STATISTICĂ, dacă au existat şi acumulări de decese, pe perioade mai scurte de timp

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Laurette nu scapă de problemele de sănătate după injectarea cu Aquafilling: „Soluția rămasă în picior s-a infectat din nou”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Blindatul românesc VLAH, „testat” de doi șefi de stat la BSDA 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte săptămâni are un an?