Prima pagină » Știri externe » Marea Britanie și Germania condamnă atacul Iranului asupra Israelului, dar cer EVITAREA unui război

Marea Britanie și Germania condamnă atacul Iranului asupra Israelului, dar cer EVITAREA unui război

Miniștrii de Externe din Marea Britanie și Germania, David Cameron și Annalena Baerbock, au condamnat vehement, miercuri, atacul lansat de Iran asupra Israelului ca ripostă la bombardamentul israelian asupra Consulatului iranian din Damasc, dar au îndemnat toate părțile să evite declanșarea unui război de amploare în Orientul Mijlociu.

”Este corect să mă aflu astăzi în Israel, pentru a arăta solidaritate după acel atac îngrozitor al Iranului. Noi am transmis clar punctul nostru de vedere ieri despre ceea ce ar trebui să se întâmple în următoarea etapă, dar am spus și că Israelul este o țară independentă și suverană și, în contextul opțiunilor analizate, noi sperăm în continuare că vor acționa într-un mod inteligent, în același timp și dur, dar care să facă puțin posibilă escaladarea acestui conflict”, a declarat David Cameron, potrivit postului de televiziune Sky News, cu ocazia vizitei la Ierusalim.

Șeful diplomației britanice a cerut continuarea negocierilor pentru un armistițiu în Fâșia Gaza și pentru eliberarea celor aproximativ 100 de ostatici israelieni deținuți de grupurile palestiniene Hamas și Jihadul Islamic.

”Mă aflu aici și pentru a concentra atenția lumii asupra crizei ostaticilor. Acei oameni sunt ținuți ostatici de 192 de zile. Hamas trebuie să îi elibereze acum. Există un acord bun pentru ei pe masa negocierilor, singurul motiv pentru care continuă conflictul în Gaza este pentru că nu acceptă acordul. Ostaticii trebuie eliberați, este necesară asistență umanitară suplimentară, voi discuta aceste lucruri cu Guvernul israelian și cu Autoritatea Palestiniană”, a subliniat David Cameron.

La rândul său, Annalena Baerbock, ministrul german de Externe, a condamnat vehement atacul Iranului, dar a îndemnat Teheranul, grupurile islamiste pro-iraniene și Guvernul Benjamin Netanyahu să evite escaladarea conflictului.

”Mă aflu aici în Israel, o țară care acum trei zile a fost vizată de un atac fără precedent lansat de regimul iranian. Un atac care arată că Iranul nu vrea să se abțină de la escaladarea crizei, de la aducerea întregii regiuni la o situație de haos. Condamnăm din nou astăzi, în mod puternic, aceste evoluții periculoase și le-am reiterat clar partenerilor israelieni că Israelul are întreaga noastră solidaritate. Aceste evoluții nu vor rămâne fără consecințe, Uniunea Europeană a adoptat deja sancțiuni contra Iranului și lucrăm în acest sens”, a declarat Annalena Baerbock, conform publicației Welt.

”În același timp, cel mai important lucru acum este ca actuala situație incendiară să nu declanșeze o conflagrație regională. Iranul și grupurile afiliate, Hezbollah și militanții huthi nu trebuie să toarne gaz pe foc. Nu trebuie să fie declanșată o nouă spirală a urii și violențelor. Am transmis preocupări Israelului că regiunea nu trebuie să alunece spre o situație imprevizibilă. Este necesară o abordare responsabilă”, a subliniat ministrul german de Externe.

Iranul a lansat sute de drone și rachete spre Israel ca ripostă la atacul care a vizat pe 1 aprilie Consulatul iranian din Damasc. Bombardamentul atribuit Israelului s-a soldat cu moartea a 16 persoane, inclusiv a șapte membri ai Gardienilor Revoluției din Iran.

Guvernul Israelului a avertizat că va riposta la atacul Iranului, dar a semnalat, pe fondul presiunilor Statelor Unite, Rusiei, Chinei și Uniunii Europene, că vrea evitarea unui război regional.

Foto: Profimedia

Citește și:

Johansson, Predoiu și ministrul bulgar de Interne vor discuta despre avansarea cooperării pentru admiterea deplină a ROMÂNIEI și Bulgariei în Schengen

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul ia măsuri FĂRĂ PRECEDENT privind Centrala de la Cernavodă! Ce demersuri sunt prevăzute
Digi24
„Avem un președinte complexat”. Băsescu, despre „exigențele” lui Nicușor Dan: Subiectele salarii, ANI, Guvern - a blocat aceste procese
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
Rezervorul e pe ROȘU? Câți kilometri mai poți conduce după aprinderea martorului de combustibil
Click
Doi americani au petrecut 72 de ore în București! Ce i-a impresionat cel mai mult în Capitală: „Aici mă simt cel mai bine”
Digi24
Refuzul testării pentru alcool sau substanțe psihoactive în trafic: Avocații explică în ce situații nu îți este reținut permisul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Primul șarpe din lume care a primit un tratament revoluționar împotriva cancerului folosit de obicei la oameni