Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu anunță INVESTIȚII în infrastructura feroviară de 5,8 miliarde lei: ,,O creştere de 93,95% a cheltuielilor”

Sorin Grindeanu anunță INVESTIȚII în infrastructura feroviară de 5,8 miliarde lei: ,,O creştere de 93,95% a cheltuielilor”

Sorin Grindeanu anunță INVESTIȚII în infrastructura feroviară de 5,8 miliarde lei: ,,O creştere de 93,95% a cheltuielilor

Guvernul a aprobat, în şedinţa de marţi, investiţii în infrastructura feroviară de 5,8 miliarde lei pentru bugetul de venituri şi cheltuieli, aferent anului 2024, al Companiei Naţionale de Căi Ferate S.A., a anunţat Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii Sorin Grindeanu care a adăugat că astfel investiţiile în infrastructura feroviară cresc cu 93,95%, faţă de cele preliminate/realizate la 31 decembrie 2023.

Investiţii în infrastructura feroviară de 5,8 miliarde lei! Undă verde în şedinţa de Guvern pentru Bugetul de Venituri şi Cheltuieli, aferent anului 2024, al Companiei Naţionale de Căi Ferate SA. Investiţiile în infrastructura feroviară cresc cu 93,95%, faţă de cele preliminate/realizate la 31 decembrie 2023, valoarea totală a acestora fiind de 5,80 miliarde lei: cu o finanţare de 0,14 miliarde lei din sursele proprii ale CFR SA; 0,18 miliarde lei din alocaţii de la buget şi 5,49 miliarde lei din fonduri externe rambursabile şi nerambursabile (3,39 miliarde lei- PNRR şi 1,04 miliarde lei finanţare din fonduri externe nerambursabile), a scris Sorin Grindeanu, marţi pe Facebook.

Oficialul  a mai spus că „BVC prevede venituri totale în valoare de 6,28 miliarde lei, în creştere cu 62,24% faţă veniturile realizate anul precedent, o creştere de 93,95% a cheltuielilor pentru investiţiile în infrastructura feroviară, care vor avea o alocaţie în valoare de 5,8 miliarde lei şi o cifră de afaceri, în valoare de 1,25 miliarde lei, în creştere cu 13,34%, faţă de cea realizată la data de 31.12.2023”.

Împărțirea banilor, potrivit calculelor publicate de Grindeanu

„- 6,17 miliarde lei reprezintă veniturile din exploatare, în creştere cu 64,08%, faţă de cele realizate la 31 decembrie 2023, rezultate din transferurile pentru reparaţia, întreţinerea şi funcţionarea/exploatarea infrastructurii feroviare publice în valoare de 3,25 miliarde lei;
– şi o creştere cu 16,53% a veniturilor din taxa de utilizare a infrastructurii feroviare (TUI) de către operatorii de transport feroviar, estimată pentru acest an la valoarea de 1,05 miliarde lei”, a mai spus Grindeanu.
Acesta a mai spus că o creştere cu 53,90%, faţă de nivelul preliminat/realizat la sfârşitul lui 2023, se evidenţiază şi la capitolul cheltuieli totale, în valoare de 6,88 miliarde lei, din care:
„- cheltuielile din exploatare, în valoare de 6,76 miliarde lei, deţin o pondere 98,32%
– cheltuielile financiare cu o valoare de 0,11 miliarde lei deţin o pondere de 1,68%”.
„Din totalul cheltuielilor din exploatare, cheltuielile cu bunuri şi servicii în valoare de 1,74 miliarde lei deţin o pondere de 25,74%, cheltuielile cu impozite, taxe şi vărsăminte asimilate sunt estimate la 213,68 milioane (3,16%), cheltuielile cu personalul la 3,59 miliarde lei (53,10%), iar cheltuielile de exploatare au o valoare de 1,21 miliarde lei (18%)”, a mai spus ministrul Grindeanu.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Mediafax își continuă extinderea internațională și lansează Mediafax Italia, platforma de știri dedicată comunității românești din Italia