Prima pagină » Vremea » România a înregistrat cea mai CALDĂ zi din ultimii 65 de ani. La nivelul asfaltului, temperaturile au trecut de 50 de grade Celsius

România a înregistrat cea mai CALDĂ zi din ultimii 65 de ani. La nivelul asfaltului, temperaturile au trecut de 50 de grade Celsius

România a înregistrat cea mai CALDĂ zi din ultimii 65 de ani. La nivelul asfaltului, temperaturile au trecut de 50 de grade Celsius
România a înregistrat cea mai caldă zi din ultimii 65 de ani. La nivelul asfaltului, temperaturile au trecut de 50 de grade Celsius

Joi, 20 iunie, a fost cea mai călduroasă zi din ultimii 65 de ani în România. Termometrele au arătat peste 40 de grade Celsius la umbră, însă la nivelul asfaltului mercurul a trecut de 50 de grade.

În acest context, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis mai multe avertizări, tip Cod portocaliu și Cod galben de caniculă, avertizări care rămân în vigoare și vineri. Cele mai afectate regiuni sunt Banatul, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei dar și sudul Transilvaniei.

Puțin după orele prânzului cele mai mari temperaturi au fost înregistrate în București, Buzău și Giurgiu, 41°, în timp ce în alte zone precum Brăila, Călărași, Tulcea sau Râmnicu Vâlcea, temperatura resimțită a fost de 40°, arată Antena3.

S-au putut considera norocoși turiștii de pe litoral, care s-au ascuns de umbră sub umbrele, pe plajă, în timp ce codul portocaliu de caniculă a închis mai multe drumuri din țară. Căldura a făcut și victime, astfel că un om a leșinat pe stradă în Timișoara, iar doi copii de 15 ani și 13 ani au murit după ce au intrat în râu să se răcorească și au luați de curenți.

CNAIR anunţă că, în perioada 21-24.06.2024, în intervalul orar 10:00 -20:00, se vor institui restricții de tonaj pe sectoarele de autostrăzi, drumuri expres şi drumuri naţionale din cauza temperaturilor extreme. Se impun restricţii de circulaţie pentru autovehiculele cu masa autorizată mai mare de 7,5 tone.

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China