Prima pagină » Știri externe » Curtea Penală Internațională a emis mandate pentru arestarea lui Serghei ȘOIGU și a generalului Valeri GHERASIMOV

Curtea Penală Internațională a emis mandate pentru arestarea lui Serghei ȘOIGU și a generalului Valeri GHERASIMOV

Curtea Penală Internațională a emis mandate pentru arestarea lui Serghei ȘOIGU și a generalului Valeri GHERASIMOV

Curtea Penală Internațională (CPI) a emis, marți, mandate pentru arestarea fostului ministru rus al Apărării Serghei Șoigu și a generalului Valeri Gherasimov, acuzați de crime de război comise în conflictul din Ucraina.

”Instanța preliminară a Curții Penale Internaționale, formată din judecătorii Rosario Salvatore Aitala, Sergio Gerardo Ugalde Godínez și Haykel Ben Mahfoudh, a emis mandate pentru arestarea a două persoane – Serghei Șoigu și Valeri Gherasimov, în contextul crizei din Ucraina, pentru presupuse crime de război comise în perioada cuprinsă între cel puțin 10 octombrie 2022 și 9 martie 2023”, anunță Curtea Penală Internațională (CPI).

”Mandatele de arestare au fost emise pe baza cererilor formulate de procurori. Instanța a stabilit că există motive rezonabile pentru a crede că cei doi suspecți poartă responsabilitate pentru atacuri cu rachete comise de forțele armate ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina în perioada 10 octombrie 2022 și 9 martie 2023. Instanța consideră că există motive rezonabile pentru atestarea ipotezei că atacurile erau îndreptate împotriva obiectivelor civile, iar, în cazul în care obiectivele erau militare, daunele civile depășeau avantajul militar anticipat”, subliniază Curtea Penală Internațională.

Rusia este acuzată că a comis crime de război în cursul invaziei militare în Ucraina. Administrația de la Moscova neagă acuzațiile, argumentând că infrastructura energetică este țintă legitimă.

Anterior, Curtea Penală Internațională a emis mandate pentru arestarea președintelui Vladimir Putin și a comisarului rus pentru Drepturile Minorilor, Maria Alekseyevna Lvova-Belova, sub acuzațiile că ar fi deportat copii din zonele beligerante ucrainene, Kievul considerând cazurile ”răpiri”.

Rusia nu recunoaște jurisdicția Curții Penale Internaționale (CPI).

Foto: Profimedia

Citește și:

Evaluarea Națională 2024: Elevii au primit texte din „Cireșarii” și Cella Delavrancea / SUBIECTELE și baremul la proba de Limba și literatura română

Strategia pe termen lung a coaliției / Lucian Romașcanu: Marcel Ciolacu, cel mai bine plasat candidat la alegerile PREZIDENȚIALE

PSD pune în brațele ministrului LIBERAL Predoiu decizia privind data prezidențialelor / Romașcanu: Are pe masă două hotărâri de guvern

Uniunea Europeană avertizează GEORGIA/ Josep Borrell: ”Ușa aderării se va închide”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANALIZĂ. Nicușor Dan nu a mai desemnat un premier de 29 de zile. Ce spun juriștii și deciziile CCR
Digi24
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul-șef al Armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski. Cine îi ia locul
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Se crede Kubrick. Nu e” - Ce spune Irina Margareta Nistor despre „The Odyssey”, pariul de 250 de milioane $ al lui Christopher Nolan
Mediafax
ȘOCANT! Șase beri îl pot lăsa fără un AVION de 95.000 DE DOLARI! Povestea de la Curtea Supremă a SUA
Click
Irina Margareta Nistor a dat verdictul. Ce spune despre filmul Odiseea, regizat de Christopher Nolan: „Are câteva scene care ar fi putut lipsi”
Digi24
Trump anunță noua țintă de pe teritoriul Iranului: Muntele Târnăcopului, care adăpostește un complex nuclear. „Vom ataca foarte curând”
Cancan.ro
Mișcarea religioasă care a stârnit panică în București! Fiul astroloagei, ademenit de adepții sectei controversate
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ford lansează două noi ediții pentru SUV-ul produs la CRAIOVA. Noutățile gamei PUMA
Descopera.ro
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Pentru prima dată, România a depășit pragul de 60% din PIB al datoriei guvernamentale