Prima pagină » Știri politice » Consiliul Național al PSD: Listă deschisă la președinția partidului și la președinția României / Ciolacu, întrebat dacă va candida: VOM VEDEA

Consiliul Național al PSD: Listă deschisă la președinția partidului și la președinția României / Ciolacu, întrebat dacă va candida: VOM VEDEA

Cristina Corpaci
14:55

Ciolacu, întrebat dacă va candida la prezidențiale: Vom vedea

În ceea ce privește candidatura sa la alegerile prezidențiale, Marcel Ciolacu transmite că răspunsul îl vom afla la următorul Consiliul Politic Național.

Întrebat dacă va candida, Ciolacu răspunde „Vom vedea. La următorul Consiliul veți afla care sunt pașii privind înscrierea în cursă”

Rugat să comenteze afirmațiile colegilor care invocă tradiția de a candida la președinție liderul partidului, Ciolacu răspunde ironic: „de a candida sau de a pierde?!”

14:42

CPN a stabilit detaliile privind noua conducere a partidului

Marcel Ciolacu anunță după CPN că la următorul Congres vor fi candidaturi tot pe moțiuni și echipe.

O să mărim numărul de vicepreședinți de la patru pe domenii de activitate, la opt pe domenii și opt pentru fiecare regiune de dezvoltare, anunță Ciolacu.

14:35

PSD: Listă deschisă pentru ambele candidaturi (surse)

Consiliul Politic Național al PSD este aproape de final. După o ora și jumătate, membrii CPN au început să iasă unul câte unul. Greii partidului au plecat și ei.

Palu Stănescu, secretarul general, și Gabriela Firea, șefa de la PSD București au grului PSD de la Camera Deputaților.

Ședință scurtă cu final previzibil. Liste deschise pentru ambele candidaturi: la președinția partidului și la președinția României, afirmă surse.

Candidaturile se pot depune până la data Congresului din 24 august.

13:41

Cazanciuc: Marcel Ciolacu are șanse reale să CÂȘTIGE această cursă

Cel mai recent mesaj de susținere pentru Marcel Ciolacu a venit din partea fostului ministru al Justiției, Robert Cazanciuc.

Înaintea reuniunii CPN, senatorul PSD a declarat că premierul are „șanse reale” de a câștiga această bătălie.

Sigur, tradițional, PSD a pus în această bătălie șeful partidului. Dacă ne uităm la performanța domnului Marcel Ciolacu ca prim-ministru, am văzut foarte puțini oameni care să spună că nu au încredere în domnul Marcel Ciolacu. Deci, având această, să spunem încredere, cred că domnul Marcel Ciolacu are șanse reale de a câștiga această bătălie, a afirmat Cazanciuc.

Citește articolul aici. 

12:58

Ciolacu deschide ședința care ar putea decide candidatul la PREZIDENȚIALE

Marcel Ciolacu a sosit la reuniunea consiliului Național al PSD. Liderul social-democraților a intrat în sală însoțit de secretarul general al partidului, Paul Stănescu, și președintele Camerei, Alfred Simonis, noul șef al Consiliului Județean Timiș.

Liderii din teritoriu nu se așteaptă la o ședință lungă, întrucât opinia majorității este că președintele partidului este cel care trebuie să candideze la funcția supremă în stat.

Fără declarații la începutul ședinței. Președintele Ciolacu a spus că va comunica toate deciziile la finalul reuniunii.

Ciolacu nu a răspuns întrebării dacă se gândește să propună colegilor varianta unui candidat independent la alegerile prezidențiale.

Zi fierbinte în Partidul Social Democrat! Consiliul Politic Național strânge laolaltă sute de social-democrați care vor purta discuții înaintea Congresului care va stabili noua conducere a PSD.

La aceeași întrunire vor fi discuții privind calendarul alegerilor prezidențiale și cele parlamentare, dar cel mai important numele candidatului la alegerile prezidențiale din luna noiembrie, respectiv decembrie.

La ora 13.00 la Parlament sunt așteptați social-democrații care vor discuta și se vor pune de acord pentru  Marele Congres de la finalul lunii august unde se va stabili o nouă structură de conducere și cel mai important.

Totodată, social-democrații speră să ajungă la un nume în privința desemnării candidatului pentru funcția de președinte al României.

Marcel Ciolacu are prima șansă și suportul cel mai larg în interiorul partidului, dar totul va rezulta din discuțiile care se vor purta în CPN, ne-au declarat surse din PSD.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România dă lovitura la Locarno! „Nu e locul tău aici” câștigă Leopardul de Aur
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale