Prima pagină » Actualitate » Mircea Geoană are deja un SUCCESOR la NATO: „În toamnă închei mandatul. Am un sentiment de profundă împlinire”

Mircea Geoană are deja un SUCCESOR la NATO: „În toamnă închei mandatul. Am un sentiment de profundă împlinire”

Secretarul General adjunct al NATO, Mircea Geoană, a dezvăluit că a discutat deja cu liderii de la Washington despre succesorul său, pentru a doua funcție în Alianța Nord Atlantică. 

Mircea Geoană, secretarul adjunct al NATO, a declarat, într-un interviu pentru Antena 3, că a stabilit deja, împreună cu liderii din Alianță, cine va fi cel care îi va prelua funcția, la finalul mandatului.

„Am profitat de această întâlnire cu liderii noștri pentru a discuta cu principalii lideri aliați, cu Jens Stoltenberg, evident, discut în fiecare zi, suntem colegi și prieteni. Mi-am făcut o imagine cu privire la pașii care trebuie să-i facem și pentru a doua succesiune. Prima s-a rezolvat cu Mark Rutte, a doua s-a rezolvat și pentru poziția mea. Voi avea probabil o discuție și cu Mark Rutte pentru a fi sigur că și el este confortabil cu soluția la care ne gândim, dar, în mod evident, în această toamnă, la început de toamnă, într-o perioadă relativ apropiată, voi încheia mandatul aici.

Dar vreau să fiu sigur, așa cum am spus-o de foarte multe ori, că mi-l închei onorabil, cu capul sus și fiind sigur că echipa care vine după noi, vor intra din prima zi pentru că vedeți ce ritm avem, uitați ce probleme sunt și e nevoie ca NATO să fie condus ireproșabil”, a spus Geoană.

Mircea Geoană a mărturisit că cei cinci ani de mandat, în funcția de secretar adjunct al NATO, i-au adus un sentiment de profundă împlinire și se simte onorat că a contribuit la evoluția României ca țară occidentală.

„Cei cinci ani la NATO, reprezintă, cred eu, un fel de arc în timp, am un sentiment de împlinire și de profundă bucurie, de emoție și într-un fel, faptul că n-am muncit de pomană în viața asta, n-am făcut umbră pământului de pomană în viața asta.”,  a declarat Mircea Geoană.

CITEȘTE ȘI:

Mircea GEOANĂ pornește ca favorit în cursa pentru prezidențiale/ A cerut oficial OSIM să-i înregistreze sigla de campanie

De ce a lipsit Mircea Geoană de la recepția de 4 Iulie a Ambasadei SUA la București / Mesajul prin care lasă de înțeles că va candida la președinție

Victor Ponta, despre acuzațiile de PLAGIAT împotriva lui Mircea Geoană: ”Acuzația a venit abia acum, când CANDIDEAZĂ la președinție“

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Din culisele unei decizii istorice: Ionel Brătianu împotriva regelui Carol I?