Prima pagină » Economic » Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, vrea aderarea României la zona EURO, dar are un plan fiscal ce prevede scăderea deficitului bugetar

Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, vrea aderarea României la zona EURO, dar are un plan fiscal ce prevede scăderea deficitului bugetar

Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, vrea aderarea României la zona EURO, dar are un plan fiscal ce prevede scăderea deficitului bugetar

Marcel Boloș, ministrul Finanțelor dorește intrarea în zona EURO și „o Românie modernă și competitivă, care are infrastructura pusă la punct, și dezvoltarea pe termen lung”. PSD și PNL dezbat în coaliție despre planul privind reducerea deficitului bugetar, citează capital.ro

Ministrul a dezvăluit noi detalii despre negocierea dintre Guvernul României și Comisia Europeană privind scăderea deficitului bugetar în următorii șapte ani.  Planul fiscal care prevede scăderea deficitului bugetar trebuie să fie finalizat până la 15 octombrie 2024. Acesta va fi discutat și în cadrul coaliției de guvernare.

Ce presupune planul pentru reducerea deficitului bugetar?

Planul trebuie să conțină traiectoria de reducere a deficitului bugetar, având la bază scenariile macroeconomice pe care Guvernul României le are în vedere. Este vorba despre evoluția PIB în următorii șapte ani, creștere economică reală pentru următorii șapte ani, prognozele de venituri și de cheltuieli.

Premierul Marcel Ciolacu, și președintele Senatului, Nicolae Ciucă, au stabilit că planul are în vedere „reducerea cu cele 5 miliarde care au fost discutate și dezbătute în spațiul public”, după cum a punctat ministrul Finanțelor.

„România va avea un angajament pentru reducerea deficitului pe 7 ani. Am avut o primă întâlnire cu CE pe data de 30 și 31 iulie pentru a fixa liniile principale de conținut pentru planul fiscal structural. El are la bază scenariile macroeconomice pe care le avem în vedere pentru reducerea deficitului bugetar”.

Ministrul a declarat într-o intervenție telefonică la Digi24, despre rata creșterii economice a României în următorii șapte ani:

„Discutăm de evoluția PIB în următorii 7 ani, de rata de creștere economică, sau creștere economică reală pentru următorii 7 ani, și sunt o serie de indicatori specifici, macroeconomici, care se au în vedere, și desigur, prognozele de venituri și de cheltuieli care să asigure Comisia, și deopotrivă România, pentru ca ajustarea să aibă loc pe cei 7 ani care sunt puși în discuție”.

Planul pentru reducerea cheltuielilor vor fi discutate în Coaliție.

„În ceea ce privește planul pentru reducerea cheltuielilor, discuțiile sunt programate pentru a avea loc în Coaliție (…). Cert este că, așa cum au stabilit premierul și domnul (Nicolae) Ciucă în Coaliție, planul acesta de măsuri pentru reducerea cheltuielilor are în vedere reducerea cu cele 5 miliarde care au fost discutate și dezbătute în spațiul public”, a declarat el.

România, între zona EURO și proiectele de investiții

România are de ales între intrarea în zona EURO și implementarea proiectelor de investiții, a declarat ministrul.

Guvernul României preferă, totuși, să adere mai repede în zona EURO și țara să devină „modernă și competitivă”, cu o infrastructură pusă la punct și dezvoltare pe termen lung.

„România are de ales între intrarea în zona EURO și implementarea proiectelor de investiții. Cofinanțările pe care le avem pentru bugetul de investiții enorm, în perioada celor 3 ani, acesta face ca ajustarea deficitului bugetar să fie anevoioasă. Noi preferăm să intrăm în zona EURO ca și o Românie modernă și competitivă, care are infrastructura pusă la punct, și dezvoltarea pe termen lung”, a adăugat ministrul.

Citește și:

Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în scădere prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2024. La cât ar ajunge anul viitor

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum lovește datoria de 40.000 de miliarde de dolari a SUA finanțele Europei
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Cum arată viața celei mai bogate românce de pe OnlyFans. Câștigă 100.000 € lunar
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Măsuri disperate la Moscova: Rusia reintroduce combustibilul ieftin interzis și impune șoferilor limite la pompă
Mediafax
Meghan Markle se întoarce în Marea Britanie pentru un rol de actriță, spun surse apropiate cuplului
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut