Prima pagină » Știri politice » Lucian Romașcanu răspunde PNL-ului: Victimizarea privind impozitarea PENSIILOR este nefondată

Lucian Romașcanu răspunde PNL-ului: Victimizarea privind impozitarea PENSIILOR este nefondată

Olga Borșcevschi
Lucian Romașcanu răspunde PNL-ului: Victimizarea privind impozitarea PENSIILOR este nefondată
Lucian Romașcanu, purtătorul de cuvânt al PSD, a clarificat într-o postare pe pagina sa de Facebook că temele de victimizare ale colegilor de la PNL, referitoare la votarea legii creșterii pragului de impozitare a pensiilor, sunt nefondate.
#PNLspunelucruri. Este decizia prim-ministrului Marcel Ciolacu de a creste acest prag prin OUG pentru rapiditate dar și la momentul când știm rezultatele recalculării și nevoile efective, a scris Lucian Romașcanu pe Facebook.

În postarea sa, europarlamentarul PSD a prezentat câteva fapte istorice pentru a evidenția acțiunile PNL și PSD în privința impozitării pensiilor:

  • Boc (PNL pe stil nou) a introdus CASS la pensii;
  • Boc (PNL, a nu se uita) a impozitat pensiile la întreaga valoare (pe lângă tăierea salariilor cu 25%);
  • PSD a dublat plafonul de impozitare la 2000 lei în martie 2017;
  • PSD a scos CASS în ianuarie 2018;
  • istoric, guvernele PSD au crescut constant plafonul de impozitare.

Lucian Romașcanu a încheiat postarea cu o provocare adresată liberalilor, cerându-le să își asume și să prezinte realizările proprii: „Dragi colegi PNL, spuneți și ce ați făcut dvs. Nu se poate să nu găsiți ceva…”.

CITEȘTE ȘI:
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Nostalgia, o emoție negativă. Când dorul de trecut devine o capcană?