Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici: „Nimeni nu-mi ține predici”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici: „Nimeni nu-mi ține predici”

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 333. Netanyahu nu cedează în fața presiunilor unui acord de pace, după uciderea a 6 ostatici:

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a reacționat după protestele cetățenilor din Israel, care și-au arătat furia față de moartea a șase ostatici uciși de Hamas. 

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a declarat că nu va ceda presiunilor de a ajunge la un acord de încetare a focului în Gaza, în ciuda protestelor și a solicitării din partea președintelui american Joe Biden, de a depune mai multe eforturi pentru un acord de pace, după aproape 11 luni de conflict.

În primul său discurs public Netanyahu a precizat că va insista asupra unui aspect major în discuțiile de încetare a focului, și anume controlul total al Israelului asupra Coridorul Philadelphi, o bandă îngustă de-a lungul graniței Gazei cu Egiptul, unde se presupune că Hamas introduce arme de contrabandă în Gaza. Egiptul și Hamas neagă, însă, vehement acest aspect, notează Associated Press.

Netanyahu a numit coridorul vital pentru a se asigura că Hamas nu poate obține armament prin tuneluri. „Acesta este oxigenul Hamas”, a spus el.

„Nimeni nu este mai determinat să elibereze ostaticii decât mine. … Nimeni nu-mi va ține predici pe această temă .’

Israelienii au invadat străzile duminică seara, pentru a-și manifesta revolta față de moartea a șase ostatici, în ceea ce păre a fi cel mai mare protest de la începutul războiului. Familiile și majoritatea cetățenilor au dat vina pe Netanyahu, spunând că ostaticii ar fi putut fi salvați în urma unui acord cu Hamas. O grevă generală a avut loc luni în toată țara.

FOTO: Profimedia

Citește și:

Joe Biden, nemulțumit de Benjamin Netanyahu. Liderul de la Casa Albă spune că acesta nu face destule pentru un acord privind eliberarea ostaticilor

Joe Biden, nemulțumit de Benjamin Netanyahu. Liderul de la Casa Albă spune că acesta nu face destule pentru un acord privind eliberarea ostaticilor

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 332. IDF a atacat o școală, 11 morți!/MAE a emis o atenționare de călătorie în Israel

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vremea în România până pe 23 martie: estimările ANM pentru următoarele patru săptămâni
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Temutul Ghenosu, reținut de DIICOT! Ce acuzații i se aduc interlopului 😲
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Ce se întâmplă doctore
Imaginea cu care Christina Ich a împărțit internetul în două. Poza care a stârnit controverse! A renunțat complet la haine
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Specialiștii atrag atenția că există o criză gravă de sănătate publică în România