Prima pagină » Actualitate » Capcana iluziilor din lumea DROGURILOR. Povestea unei tinere care s-a apucat de „cristal” la 13 ani: „Am luat la supărare și mi-a plăcut. Nu-mi pasa”

Capcana iluziilor din lumea DROGURILOR. Povestea unei tinere care s-a apucat de „cristal” la 13 ani: „Am luat la supărare și mi-a plăcut. Nu-mi pasa”

Capcana iluziilor din lumea DROGURILOR. Povestea unei tinere care s-a apucat de „cristal” la 13 ani: „Am luat la supărare și mi-a plăcut. Nu-mi pasa”
Sursa foto: Profimedia images - Imagine cu rol ilustrativ

Drogurile, capcana mortală în care ajung tot mai mulți tineri din România. O tânără de numai 17 ani a povestit cum s-a apucat de stupefiante pe când avea numai 13 ani. „Nu îmi pasă ce se întâmplă cu mine. Vreau doar să mă simt bine.” 

Nici în 2024, statul român nu dispune de suficiente centre specializate pentru recuperarea minorilor dependenți. Centrele private existente sunt insuficiente, iar minorii nu au acces la ele.

Specialiștii avertizează că România se confruntă cu un val de substanțe noi, care scapă de sub controlul autorităților, lovind direct tânăra generație.

„A fost foarte, foarte șocant să o văd cum se zbate și cât de agresivi sunt atunci când este pe consum sau în sevraj. Ai impresia că vezi un demonizat”, povestește, cu durere, mama unei adolescente care se luptă cu dependența de droguri.

Fiica acestei femei s-a apucat de droguri la doar 13 ani, în clasa a șaptea, fiind victima bullying-ului în școală. Mama recunoaște că nu i-a acordat suficient timp și atenție, fiind absorbită de muncă. „Am greșit. Copilul meu nu a mai întâlnit o mamă cu care să poată vorbi. Eu nu am mai fost acolo. Asta este partea mea de vină”, spune ea.

Într-un interviu cutremurător pentru Știrileprotv, tânăra dezvăluie cum a ajuns dependentă de drogul numit „cristal” și cum viața sa a fost distrusă de această substanță.

„M-am supărat o dată pe prietenii mei, că nu îmi dădeau destulă atenție și că nu mă simțeam eu în centrul atenției. Și am zis unui tovarăș de-al meu dacă poate să îmi facă rost de ceva și mi-a zis că da. Și am luat atunci, la prima supărare, și mi-a plăcut. Și după aia am început să iau la fiecare supărare și, după aia, am ajuns să iau în fiecare zi.”, spune tânăra.

Părinții acestor tineri se lovesc de lipsa unor soluții eficiente din partea statului. „A fost fugită de acasă și dată în urmărire. Dacă vă întrebați dacă a căutat-o cineva… nimeni”, spune mama adolescentei.

Dependenții de droguri, tratați la spitalele de psihiatrie

În România, tratamentul dependenților minori începe la spitalele de psihiatrie, cum este cazul Spitalului „Obregia” din București, unde minorii sunt tratați alături de pacienți cu alte afecțiuni psihice.

Cu doar 25 de paturi disponibile pentru adulți dependenți de droguri, sistemul de sănătate este depășit. „Pavilionul de copii are unul sau doi psihoterapeuți. Aceștia nu pot face față tuturor copiilor din spital”, explică un angajat medical.

Spitalul din Voila, devenit recent singurul loc din România unde minorii primesc nu doar dezintoxicare, ci și terapii pentru prevenirea recăderilor, este o speranță pentru familiile care se confruntă cu problema dependenței de droguri.

Cu ajutorul Asociației „Zi de Bine” și al medicului psihiatru Eugen Hriscu, au fost create spații moderne pentru terapie. „Faptul că acest centru există se datorează unor oameni inimoși care și-au spus: ‘Vreau să fac ceva pentru copiii care se droghează în România’”, spune dr. Hriscu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Donald Trump a pus ochii pe Transilvania, dar proiectul vizează un teren lângă groapa de gunoi
Digi24
Fantoma anului 1988. Misiunea riscantă a lui Trump pentru Strâmtoarea Ormuz și riscul repetării unui incident de acum patru decenii
Cancan.ro
Cât ajungi să primești la pensie dacă ai lucrat toată viața pe salariul minim. Simularea e dură
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu soția lui Gabi Tamaș! Ioana arată spectaculos
Adevarul
Momentul în care un elicopter rus „Alligator” este doborât de o dronă ucraineană în Donețk. Piloții s-au evacuat, dar au fost uciși
Mediafax
Un băiat de 10 ani a murit în urma unui accident între o mașină și un TIR plin cu paleți
Click
Cum a dispărut, de fapt, una dintre cele mai inteligente civilazații din istorie. Adevărul ascuns despre mayași
Digi24
Misterul dinților de om de pe un trotuar din Germania
Cancan.ro
Dani Mocanu și Nando, aduși în cătușe la București! Primele imagini cu manelistul și fratele lui, de pe aeroportul Otopeni
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Recunoști fetița? Acum e una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Situația ciudată din noul Cod Rutier 2026: Poți circula cu o căruță pe drumul public, dar nu cu motocultorul. De ce?
Descopera.ro
Rădăcina care te vindecă peste noapte! O poți pune în orice!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Profa: – Bulă, ce îmi oferi să fac dragoste cu tine?
Descopera.ro
Războiul din Orientul Mijlociu afectează dramatic traficul aerian internațional