Prima pagină » Auto » Vizibilitatea în trafic, opțională în Capitală. Unele indicatoare sunt acoperite de CRENGI, iar mașinile parcate în intersecții

Vizibilitatea în trafic, opțională în Capitală. Unele indicatoare sunt acoperite de CRENGI, iar mașinile parcate în intersecții

Vizibilitatea în trafic este opțională în Capitală. Unele indicatoare sunt acoperite de crengi, stâlpii le blochează vizibilitatea pietonilor pe treceri, iar mașinile sunt parcate în intersecții, relatează Euronews

Bucureștiul este mai degrabă o capitală a haosului. Multe accidente rutiere se întâmplă din cauza infrastructurii.  La intersecția dintre Calea 13 Septembrie și Șoseaua Panduri, mai multe indicatoare sunt acoperite de crengi și de frunzele copacilor.

Un simplu indicator „Oprirea interzisă” ascuns de frunzele copacilor îl fac pe un șofer să fie bun de plată. Amenda este de câteva sute de lei dacă nu respectă indicatoarele de circulație rutieră. Șoferii se plâng că nu au ce să facă și că de vină sunt cei care răspund de semnalizări. Localnicii au făcut sesizare la poliție, dar degeaba. Ei spun că nici primăria nu este interesată.

Sofer: „Ce să facem dacă nu se face nimic? Le ignorăm, atunci”

Conducătorii auto care fac stânga de pe Strada Brașov pe Bulevardul Drumul Taberei nu văd mașinile care circulă din sens opus din cauza stației de metrou. Mulți șoferi, când ies de pe străduțe înguste și sunt mașini parcate, spun că se asigură de 4-5 ori.

Sorin Ene, expert siguranță auto, spune că anumiți  stâlpi de iluminat public sau  stâlp cu panouri publicitare pur și simplu sunt poziționați în fața semafoarelor. Semafoarele sunt aproape foarte greu de de văzut. El spune că pentru menținerea în bună condiție sau în desfășurare de trafic în siguranță, copacii trebuie cosmetizați și toaletați.

În primele șase luni ale anului, polițiștii de la Brigada Rutieră au trimis 700 de informări și 82 de amenzi către administratorii drumurilor, pentru remedierea deficiențelor. Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan chiar a dat dispoziție ca administratorii spațiilor verzi să intervină și ei asupra vegetației.

Sursa Foto: Shutterstock 

Citește și: SEMNUL DE CIRCULAȚIE pe care 83% dintre șoferi nu îl înțeleg. Unde poate fi găsit și ce înseamnă, de fapt

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Stilul personal ca mecanism de adaptare în perioade de instabilitate socială