Prima pagină » Economic » Cu cât se vinde un OU ucrainean în România. Fermierii români, furioși din cauza concurenței neloiale

Cu cât se vinde un OU ucrainean în România. Fermierii români, furioși din cauza concurenței neloiale

Cu cât se vinde un OU ucrainean în România. Fermierii români, furioși din cauza concurenței neloiale
Sursa Foto: Shutterstock

Fermierii români sunt furioși din cauza concurenței neloiale; producătorii, dar și clienții, au reacționat dur când au văzut în magazine cât poate să coste un singur ou ucrainean. 

Autoritățile din România refuză să comenteze situația, în timp ce oficialii bulgari solicită suspendarea importurilor de alimente din Ucraina.

Un ou ucrainean, numai la 55-58 bani

Ouăle ucrainene costă numai 55 – 58 bani. La un asemenea preţ,  acestea s-au vândut rapid.

„Imaginaţi-vă că şi magazinul respectiv şi-a pus un adaos comercial consistent vizavi de preţul ăsta de la raft, dar el este cu mult sub preţul ouălor româneşti. Lucrurile sunt necontrolate. Nici nu ştim calitatea acestor ouă şi nici nu ştim cu ce sunt hrănite găinile în Ucraina, care produc aceste ouă. Din Ucraina, nu cred că se verifică ceva, chiar dacă instituţiile statului ne spun lucrul ăsta”, a declarat Dragoş Frumosu, expert industria alimentară, pentru Observator News.

„Preţul mi se pare îngrijorător de mic. Să ajungă din Ucraina până la noi, pe rafturi, la un preţ atât de mic nu este bună şi nu aduce niciu beneficiu consumatorului final. Este mult sub preţul pieţei”, a declarat Vladimir Lăpădat, producător ouă.

Nici clienții români nu sunt încântați de ouăle ucrainene: „Deșeuri din Ucraina, la 17,5 lei”

„Am prins și noi ouăle din Kiev la 0,58 bucata. Băi, a venit și la Vâlcea oferta din Ucraina, de 30 de ouă la 17 lei. Deșeuri din Ucraina, la 17,5 lei. Deci vor să termine și producătorii români. Bravo Ucraina! Categoric mâncăm la restaurante omletă cu ouă din Ucraina”, au afirmat doi clienți când vedeau prețurile afișate ale ouălor ucrainene la un supermarket cunoscut.

@bucu007 @Popescu Vlad #ucraina #kaufland #carrefour #ciolacu #diaspora ♬ A Little Less Conversation – Brasil Fiesta

În consecință, un ou de țară poate costa între 1,5 și 2 lei pe piață, în funcție de cantitatea achiziționată.  Un cofraj cu 10 ouă românești ecologice de la un alt supermarket cunoscut costă 20 lei. De asemenea, un ou de rață poate costa între 2 și 3 lei bucata.

Prețurile cresc atunci când vorbim despre ouă care provin de la rase de găini care nu au mai fost domesticite.

Un ou de țară fără colesterol de la rase de găini speciale, cum ar fi Araucana, costă între 4 și 7 lei bucata. Expertii în domeniu spun că ouăle verzi ale găinilor araucane au un conținut ridicat de acizi grași mononesaturați, care sunt prezenți în cantități mari în grăsimea de pește.

Citește și: Care este PREȚUL unui ou de țară în 2024. A devenit un lux pentru mulți români

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Româncele nu se mai îngrijesc? Criza economică a golit saloanele de înfrumusețare
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
Artificiul din noua lege a salarizării: coeficienții scad, dar lefurile cresc. Președintele și miniștrii primesc mii de lei în plus
Mediafax
Oana Gheorghiu acuză „fabrica de copy-paste” din companiile de stat: „Un singur plan copiat de patru ori”
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Povestea lui Thierry Hermès: De la hamuri pentru cai la unul dintre cele mai faimoase branduri de lux din lume