Prima pagină » Știri politice » Elena Lasconi, APEL către contracandidați să înceteze în a mai considera MASS-MEDIA o anexă de partid / „Suntem în România, domnilor, nu la Moscova!”

Elena Lasconi, APEL către contracandidați să înceteze în a mai considera MASS-MEDIA o anexă de partid / „Suntem în România, domnilor, nu la Moscova!”

Elena Lasconi, APEL către contracandidați să înceteze în a mai considera MASS-MEDIA o anexă de partid / „Suntem în România, domnilor, nu la Moscova!”

„Fac un apel la toți candidații la alegerile prezidențiale să înceteze în a mai considera mass-media o anexă de partid”, scrie Elena Lasconi, într-o postare pe Facebook. 

Candidata USR pentru funcția de președinte al României folosește un citat al fostului președinte american Thomas Jefferson pentru a reaminti „cât de important este să avem o presă liberă într-o democrație”.

Dacă eu ar trebui să decid între a avea un guvern fără presă sau o presă fără guvern, nu aș ezita în a alege a doua variantă.

Aceste cuvinte, spuse acum mai bine de 200 de ani de Thomas Jefferson, ne reamintesc cât de important este să avem o presă liberă într-o democrație.

Lasconi afirmă că România are „o democrație tânără, cu instituții fragile și excesiv politizate”, puterea fiind în mâinile a câteva sute de oameni care se schimbă între ei pe funcții.

De aceea, mai mult ca oricând, românii au nevoie de o presă liberă și independentă care să servească exclusiv interesul public, completează Lasconi.

Președinta USR amintește că a practicat meseria de jurnalist timp de 25 de ani, a transmis din Afganistan echipată cu vestă antiglonț și cască de protecție, a coborât în minele din Valea Jiului și a văzut dezastrul lăsat în urmă de marele cutremur din Turcia.

Fac un apel la toți candidații la alegerile prezidențiale să înceteze în a mai considera mass-media o anexă de partid!

Fac un apel la toți candidații la alegerile prezidențiale să oprească atacurile murdare la adresa jurnaliștilor!

„Suntem în România, domnilor, nu la Moscova!”, încheie Lasconi mesajul.

Foto. Facebook / Elena Lasconi

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
DERAPAJUL lui Mircea Dinescu. A lansat un atac controversat la adresa Rodicăi Stănoiu
Prosport.ro
Andreea Bălan, apariție extravagantă la TVR. Iubita lui Victor Cornea a făcut senzație cu rochia ei
Adevarul
Locul din România cu drumuri complet asfaltate și case pentru toată lumea. Ce facilități are în 2025 un orășel de la capătul țării
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Câți ani va sta Vlad Pascu după gratii! Decizia finală a judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Gabriela Prisăcariu înainte să devină celebră. Soţia lui Dani Oţil s-a transformat radical! Imagini pe care le-ar vrea șterse
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
Mai multe fosile uimitoare s-au dovedit a fi cu totul altceva
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit o structură bizară care emite căldură sub suprafața Lunii