Prima pagină » Actualitate » Cluju-i fruncea la prețuri! Cât costă un pahar cu „vin cald” la Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca

Cluju-i fruncea la prețuri! Cât costă un pahar cu „vin cald” la Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca

Ruxandra Radulescu
Cluju-i fruncea la prețuri! Cât costă un pahar cu

Este cunoscut faptul că orașul Cluj-Napoca este cel mai costisitor oraș din România, atunci când vine vorba de domeniul imobiliar, însă nici Târgul de Crăciun nu face excepție. Un clujean a împărtășit pe rețelele de socializare prețurile practicate de comercianți pentru cele mai populare produse, în cadrul evenimentului organizat cu ocazia Sărbătorilor de iarnă.

Clujul găzduiește unul dintre cele mai spectaculoase târguri de Crăciun din acest an, însă și prețurile sunt pe măsură, după cum a demonstrat un locuitor al orașului, care a postat pe social-media un fragment din vizita sa la evenimentul de iarnă.

Un pahar cu vin cald, de 250 de ml costă 18 lei. Un suc de mere cald – 15 lei, un ceai infuzat – 15 lei și o ciocolată caldă – 20 de lei.

O sticlă de pepsi de 500 de ml. care la un supermarket costă 4.5 lei, la târgul de Crăciun are valorea 15 lei. La fel și o sticlă de apă plată.

Un kurtoskalacs costă 25 de lei, o plăcintă ardelenească cu șuncă și cașcaval – 20 de lei.

Doritorii vor putea vizita târgul de Crăciun, decorat ca într-un basm, până pe 1 ianuarie 2025, iar organizatorii se așteaptă ca anul acesta să atragă aproximativ un milion de oameni.

Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca este un eveniment anual care aduce un vibe festiv orașului în perioada sărbătorilor de iarnă. De obicei, acesta are loc în Piața Unirii, în centrul orașului, unde sunt amenajate numeroase căsuțe din lemn care vând produse tradiționale de Crăciun, cadouri handmade, decorațiuni, dulciuri, băuturi calde și multe altele. Atmosfera este una deosebită, cu lumini de Crăciun, colinde și activități pentru întreaga familie.

În plus, târgul oferă și o serie de spectacole, concerte de colinde, activități pentru copii (precum patinoar și diverse ateliere de creație) și, în general, un loc perfect pentru a te bucura de spiritul sărbătorilor.

De regulă, Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca începe la sfârșitul lunii noiembrie și durează până în apropierea Crăciunului, de obicei până în 24 decembrie.

În fiecare an, târgul are o tematică unică și este un loc preferat de localnici și turiști deopotrivă, datorită atmosferei magice pe care o creează în această perioadă a anului.

SURSA FOTO
TikTok

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
Frații Pavăl au cumpărat cu bani grei un teren de 14,5 hectare de la Ion Țiriac și își măresc imperiul din Timișoara cu o nouă investiție uriașă!
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
Milionari, dar zgârciți? Ce refuză categoric să cumpere, deși au bani cu nemiluita
Click
Cine este artista care a venit la aniversarea Andrei cu elicopterul
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Arheologii au descoperit ce ascundea o peșteră din Turcia de aproape 13.000 de ani. Urmele unor vânători-culegători de la Marea Neagră