Prima pagină » Știri externe » Financial Times: O rețea din Rusia a susținut campania lui Călin Georgescu. Aceasta ar fi fost implicată și în campaniile lui Putin și Medvedev

Financial Times: O rețea din Rusia a susținut campania lui Călin Georgescu. Aceasta ar fi fost implicată și în campaniile lui Putin și Medvedev

Financial Times: O rețea din Rusia a susținut campania lui Călin Georgescu. Aceasta ar fi fost implicată și în campaniile lui Putin și Medvedev

Campania lui Călin Georgescu pentru alegerile prezidențiale ar fi fost susținută de o rețea din Rusia care ar fi fost implicată și în campaniile prezidențiale ale lui Vladimir Putin sau Dmitri Medvedev.

De asemenea, rețeaua ar fi fost implicată, spre exemplu, în campanii anti-vaccinare în timpul pandemiei de COVID-19, în Franța și Germania, arată jurnaliștii de la Financial Times.

Este vorba despre AdNow, o firmă de publicitate online fondată în 2014 de cetățeni ruși, cu sediul central din Moscova și cu o filială la Londra. Potrivit publicației, aceasta ar fi fost folosită într-o campanie de dezinformare despre vaccinurile împotriva coronavirusului.

CITEȘTE ȘI: Noi dezvăluiri din scandalul influencerilor MANIPULAȚI pentru promovarea lui Călin Georgescu pe TikTok: „Nu știam că această campanie avea legătură cu el, nu știam de existența lui”

Compania, acum relocată în Bulgaria, a fost activă în ultimii ani în campanii publicitare în România și Bulgaria, arată documentele citate de jurnaliști. Acestea au fost dezvăluite pentru prima dată de BG Elves, un grup bulgar de experți în securitate cibernetică și de portalul român de investigații Snoop.

„Se joacă cu ingineria socială, încearcă să declanșeze emoții pentru a te forța să dai click pe reclamele lor înșelătoare”, explică Petko Petkov de la BG Elves, care a analizat software-ul AdNow și a concluzionat că folosește o operațiune îmbunătățită de profilare care colectează informații despre utilizatori pentru a le exploata în scopuri politice.

Financial Times a descoperit o serie de documente care ar lega campania lui Georgescu de AdNow. Fondatorii rețelei sunt aceleași persoane care au lucrat și la campaniile prezidențiale ale lui Vladimir Putin și Dimitri Medvedev, din 2014 și 2018, dar și pentru partidul acestora, Rusia Unită.

AdNow ar avea legătură cu organizații de extremă dreapta

Publicația britanică amintește că autoritățile române au anulat la începutul acestei luni alegerile prezidențiale din țară din cauza unui presupus amestec al Rusiei în beneficiul lui Călin Georgescu, care câștigase primul tur de scrutin. Mai mulți influenceri care l-au promovat pe Georgescu au fost aduși pentru audieri, iar unul dintre sponsorii lor este anchetat pentru spălare de bani și finanțare ilegală a campaniei.

Comisia Europeană a lansat, de asemenea, o anchetă cu privire la rolul TikTok în ascensiunea inexplicabilă a lui Georgescu în zilele dinaintea alegerilor. TikTok a negat orice faptă reprobabilă. La rândul său, Georgescu a negat că ar avea vreo legătură cu Rusia sau cu orice persoană conectată la campania de promovare a sa pe rețelele sociale.

Documentele consultate de Financial Times arată că, în ciuda mai multor schimbări ale proprietarilor, „AdNow are legături cu cercurile de extremă-dreapta, pro-ruse din România și a jucat un rol semnificativ în pregătirea terenului pentru mesajele anti-vaccinare, mistice și ultranaționaliste ale lui Georgescu”.

AdNow a fost, de asemenea, implicată într-o campanie masivă de dezinformare în Franța și Germania în timpul pandemiei de COVID, pentru a discredita eficacitatea vaccinurilor Pfizer și AstraZeneca, în același timp în care Rusia și-a prezentat propriul vaccin, numit Sputnik.

Filiala AdNow din Rusia a fost vândută anul trecut și este acum deținută și exploatată de un georgian pe nume Giorgi Abuladze, care și-a stabilit sediul în orașul bulgar Plovdiv, alături de alte peste 50 de companii pe care le deține, mai arată sursa citată.

CITEȘTE ȘI:

Elon Musk, un apropiat al lui Trump, critică anularea scrutinului prezidențial din România /REACȚIA lui Călin Georgescu

Nicușor Dan despre o eventuală candidatură a lui Călin Georgescu: Depinde de rezultatul ANCHETELOR. Mă aștept să mai apară informații

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Femeile își dau seama mai repede atunci când cineva este bolnav, arată un studiu