Prima pagină » Știri politice » Reacția ambasadorului român în SUA, după amenințările primite de la Călin Georgescu

Reacția ambasadorului român în SUA, după amenințările primite de la Călin Georgescu

Reacția ambasadorului român în SUA, după amenințările primite de la Călin Georgescu

Ambasadorul român în Statele Unite, Andrei Muraru, dezminte complet afirmațiile lui Călin Georgescu privind presupusa invitație la ceremonia de învestire a lui Donald Trump. Mai mult, oficialul român care a primit amenințări din partea fostului candidat la alegerile prezidențiale, a adus noi clarificări. 

„Nu doresc să comentez amenințările delirante ale domnului Georgescu. Scopul intervenției mele de ieri privind așa-zisa invitare a domnului Georgescu la evenimentele inaugurale de la Washington, precum și scopul intervenției mele de după primul tur al prezidențialelor din noiembrie, când se răspândise înșelăciunea privind așa-zisa venire în România a unui înalt demnitar american pentru susținerea domnului Georgescu, a fost să demontez aceste minciuni”,  a afirmat Andrei Muraru, într-o intervenție la Digi 24.

Ambasadorul român a readus aminte, cu această ocazie, și care este scopul său la Washington.

„Datoria mea la Washington este de a promova interesele românilor și României în SUA. Denaturarea adevărului pentru a crea un avantaj unui competitor politic pe seama așa-zisei relații acestui competitor politic cu administrația de la Washington, sugerând în mod mincinos că ar există o susținere oficială din partea americană pentru candidatul Georgescu, poate afecta buna reputație a României la Washington și poate dăuna intereselor noastre strategice. Acesta a fost scopul intervenției mele”, a continuat ambasadorul României în Statele Unite.

CITEȘTE ȘI:

CTP, atac dur la adresa lui Călin Georgescu: „Omul acesta ar trebui supus unui test PSIHIATRIC”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2025: Când ai voie să depășești chiar dacă linia este continuă
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură. Care fasole este toxică atunci când este mâncată crudă?