Prima pagină » Știri politice » George Simion cheamă oamenii la „miting de PROTEST” în semn de solidaritate, în fața Parlamentului EU: „Bucureștiul a fost un poligon de încercare”

George Simion cheamă oamenii la „miting de PROTEST” în semn de solidaritate, în fața Parlamentului EU: „Bucureștiul a fost un poligon de încercare”

Liderul AUR și vicepreședintele ECR, George Simion, a anunțat, într-un interviu exclusiv pentru Gândul, că va organiza marți, la Bruxelles, un „miting de protest” în fața Parlamentului European. Manifestația are un caracter internațional, reunind invitați din peste 35 de state, spune Simion.

„Vom organiza mâine la ora 3:00 un miting de protest la care vor participa majoritatea figurilor internaționale, aici, în fața Parlamentului European. Toți invitații din peste 35 de state, în mod simbolic, vor participa și ei la această manifestație, care va fi importantă prin numărul de state reprezentate”.

George Simion a explicat că inițiativa sa este un semnal tras de forțele conservatoare europene, care se tem de o posibilă repetiție a „scenariului din România” în alte țări europene, cu referire la anularea alegerilor prezidențiale de către CCR.

„Le-am făcut această propunere și colegilor noștri din Polonia, care au alegeri în luna mai și le este frică să nu se repete scenariul din România, până la Christine Anderson, care reprezintă aici, în Parlamentul European, AFD-ul. Toată lumea se gândește că ei sunt următorii și că Bucureștiul a fost un poligon de încercare”, a adăugat liderul AUR.

Liderul AUR a fost prezent, marți, la conferința „Make Europe Great Again”, desfășurată la Bruxelles, unde au participat invitați din 25 dintre cele 27 de țări ale Uniunii Europene, precum și reprezentanți din afara Europei – de la președintele Parlamentului din Paraguay, până la reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne din Argentina, dar și din Statele Unite, a transmis AUR.


CITEȘTE ȘI:

ANAF, clarificări privind informațiile legate de investigarea fiscală a lui George Simion

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman