Prima pagină » Știri externe » TRUMP anunță că nu știe nimic despre sosirea fraților Tate în Statele Unite /„Vom verifica”

TRUMP anunță că nu știe nimic despre sosirea fraților Tate în Statele Unite /„Vom verifica”

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat, joi seară, că nu știe ”nimic” despre sosirea fraților Andrew și Tristan Tate în Statele Unite, după plecarea din România.

Donald Trump l-a primit joi seară la Casa Albă pe Keir Starmer, premierul Marii Britanii. Un jurnalist i-a spus președintelui SUA că Andrew și Tristan Tate au aterizat în Florida astăzi cu un avion privat și a întrebat dacă Administrația SUA a exercitat presiuni asupra Guvernului României pentru a-i elibera.

”Nu știu nimic despre acest lucru. Nu știu ce spuneți, este în avion acum? Nu știu nimic, vom verifica”, a răspuns Donald Trump.

Fraţii Andrew şi Tristan Tate, aflaţi sub control judiciar în dosarul instrumentat de DIICOT, au ajuns, joi seară, în Florida, aeronava aterizând la Fort Lauderdale, în jurul orei 18.00, ora României. După ce le-au fost descărcate bagajele, Andrew și Tristan Tate au coborât din avion și s-au îndreptat spre clădirea aflată în apropiere. Andrew Tate era îmbrăcat casual, în timp ce Tristan Tate purta un costum și avea în mână o servietă. Aterizarea aeronavei fraților Tate a fost surprinsă de televiziunea WSVN din Florida. După ce aeronava s-a oprit pe pistă, mai întâi a fost coborâtă mulțimea de bagaje cu care au ajuns la Florida frații Tate.

Cu ce avion au plecat din România frații Tate

Din investigațiile făcute de Gândul, reiese că avionul se afla din 2023 în proprietatea firmei WOOODS MANAGEMENT LLC , CHICAGO, IL, US. Avionul a sosit din Dubai pe aeroportul Otopeni, la orele 03:05, decolând către Statele Unite la ora 05:00, după ce i-a preluat de frații Tate. Avionul este un Gulfstream 550 și costă între 12-35 milioane dolari. Indicativul lui este N5430G, avion american.

Surse confidențiale au mai explicat pentru Gândul și faptul că este posibil ca avionul să fi fost trimis special pentru frații Tate de altcineva, fără ca Andrew și Tristan să fi plătit personal pentru zborul din România până în Florida.

Foto: Profimedia

Video: Fox News

Citește și:

Raport: ROMÂNIA, retrogradată la nivelul „regim hibrid” din cauza anulării alegerilor pe motive neclare și a modificării reglementărilor

Macron face o vizită la Lisabona pentru a discuta despre „problemele esențiale ” ale securității EUROPENE, în contextul negocierilor din Ucraina

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Empatie inteligentă: cum să îți pese fără să te epuizezi